Tesla vrea să lanseze un robot umanoid până la sfârșitul lunii septembrie

28 Iun. 2022, 14:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Iun. 2022, 14:15 // Actual //  bani.md

Elon Musk susține că la sfârșitul lunii septembrie urmează să fie lansat un robot umanoid de către compania pe care o conduce Tesla.

În timpul unui interviu la Forumul Economic din Qatar, Musk a spus că Tesla „urmează” să aibă un prototip funcțional al robotului său umanoid:

Ei bine, sper că vom avea un prototip interesant de arătat oamenilor. Avem o echipă foarte talentată la Tesla cu care lucrez îndeaproape pentru a avea un robot umanoid prototip gata până la sfârșitul lunii septembrie. Și cred că mergem până la acel punct.

CEO-ul a mai enunțat și alte lucruri care vor poziționa Tesla ca mai mult decât un producător de automobile și mai mult ca o „companie de inteligență artificială din lumea reală”:

Se așteaptă ca Tesla să ofere actualizări ale supercomputerului său Dojo, care își antrenează rețelele neuronale, și o actualizare mai generală a efortului său de auto-conducere, care este prima aplicație din lumea reală a AI Tesla.

În timpul interviului, Musk a cerut din nou o agenție care să supravegheze și să reglementeze dezvoltarea AI pentru a ajuta la orientarea tehnologiei către binele public.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

08 Mai 2026, 13:12
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Grîu Tatiana
08 Mai 2026, 13:12 // Uncategorized //  Grîu Tatiana

Kaja Kallas a propus statelor membre ale UE majorarea cu 120 de milioane de euro a bugetului Instrumentului European pentru Pace. Banii urmează să fie destinați Republicii Moldova.

Anunțul a fost făcut de șefa diplomației europene, aflată într-o vizită oficială în Republica Moldova. Kallas a punctat că, în paralel, misiunile de parteneriat ale UE vor continua să acorde sprijin țării noastre.

„Am propus statelor membre să dubleze finanțarea pentru Instrumentul European pentru Pace cu 120 de milioane de euro anual. Aceasta va fi cea mai mare asistență în cadrul instrumentului, care este oferit unei țări. Concomitent, avem și misiunile noastre de parteneriat aici, în Republica Moldova, care vor continua să sprijine toate instituțiile dumneavoastră să construiți o reziliență pe termen lung împotriva oricărei ingerințe străine. Această muncă comună ne va aduce rezultate împotriva amenințărilor hibride rusești”, a declarat Kallas.

Maia Sandu a anunțat în cadrul conferinței de presă comune cu Kaja Kallas că datorită Instrumentului European pentru Pace în Moldova au ajuns mai multe echipamente și vehicule, utilizate inclusiv în misiune de curățare a Nistrului în perioada crizei de mediu. Conform șefei statului, datorită sprijinului, în următoarele luni va fi instalat încă un radar pentru protecția spațiului aerian al țării.