Turism: Moldovenii cheltuie 8 dolari în străinătate, iar străinii un dolar în țară

16 Dec. 2022, 14:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
16 Dec. 2022, 14:25 // Actual //  bani.md

Turismul în Republica Moldova se recuperează tot mai mult de pe urma pandemiei. În acest an, evoluția se datorează exclusiv turismului intern și pensiunilor, a explicat economistul Veaceslav Ioniță în cadrul emisiunii „Analize economice”.

„Datele din ultimii cinci ani arată că majoritatea moldovenilor pleacă la odihnă în Turcia – 38,6%. Pe locul II este Bulgaria – 22%, pe locul III Egipt – 11,1% și pe locul IV România – 10%. Aceste țări i-au peste 80% din cota turiștilor care merg oficial. Dacă luăm neoficial, în cercetarea noastră pe primul loc se află detașat Ucraina. Dacă ne uităm la cei care vin în Republica Moldova, atunci pe primul loc vin din România – 27%, pe locul II vin din Federația Rusă – 10%, apoi urmează Ucraina, Polonia, Austria etc”, a menționat Veaceslav Ioniță.

Potrivit lui Ioniță, dacă în 2017, o agenție de turism din Republica Moldova câștiga de pe urma unui moldovean plecat peste hotare în vacanță 7500 de lei, după 2020, încasările au ajuns la aproape 10 mii de lei. În cazul turiștilor străini, dacă plăteau în aceiași perioadă vreo 4 mii de lei, acum indicele a coborât la 1000 de lei. De asemenea, încasările medii ale agențiilor de turism au scăzut de la 3500 de lei la aproape 1500 de lei și pentru moldovenii care se odihnesc în Republica Moldova.

Republica Moldova a înregistrat peste 424 de mii de turiști, dintre care aproape 103 mii au promovat turismul intern, ceea ce este cu 50% mai mult decât recordul stabilit în 2020.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

13 Iul. 2026, 17:01
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
13 Iul. 2026, 17:01 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Locuitorii municipiului Chișinău ar putea plăti mai mult pentru apă și canalizare, după ce Apă-Canal Chișinău a depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) o solicitare de majorare a tarifelor. Motivul, potrivit operatorului este creșterea cheltuielilor de operare.

Astfel, compania solicită majorarea tarifului pentru alimentarea cu apă potabilă de la 13,99 lei/metrul cub la 15,55 lei/metrul cub, ceea ce reprezintă o creștere de aproximativ 11,2%. Totodată, tariful pentru serviciul de canalizare ar urma să crească de la 7,40 lei/metrul cub la 7,68 lei/metrul cub, respectiv cu aproape 4%.

În document, operatorul argumentează că solicitarea este determinată de majorarea costurilor. Cheltuielile totale estimate pentru 2026 se ridică la 965 milioane de lei, comparativ cu aproximativ 923 milioane de lei în calculele ANRE. Cele mai mari creșteri sunt prevăzute la cheltuielile cu personalul, energia electrică, amortizarea mijloacelor fixe și redevențele.

Apă-Canal estimează că în 2026 va furniza peste 47 de milioane de metri cubi de apă potabilă și va evacua aproximativ 44,5 milioane de metri cubi de ape uzate. Totodată, compania prognozează un consum tehnologic și pierderi de apă de 17,25 milioane de metri cubi, echivalentul a 25,9% din volumul total de apă introdus în sistem.

În același proiect, operatorul propune reducerea tarifului pentru producerea și transportarea apei în vederea redistribuirii, de la 6,26 lei/metrul cub la 6,01 lei/metrul cub, precum și diminuarea tarifului pentru apa tehnologică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!