Turismul își revine! Câți vizitatori străini au fost în Portugalia în luna iulie

01 Sept. 2022, 09:51
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
01 Sept. 2022, 09:51 // Au Bani //  MD Bani

Numărul vizitatorilor străini care au sosit luna trecută în Portugalia a depăşit nivelul de dinaintea pandemiei, pentru prima dată de când au fost ridicate majoritatea restricţiilor, arată datele publicate miercuri de Institutul Naţional de Statistică (INE), transmite Reuters.

În iulie, peste 1,8 milioane de turişti străini s-au cazat în hotelurile Portugalia. Cifra este în creştere faţă de aproximativ 600.000 în perioada similară din 2021, când încă erau în ţară unele restricţii, şi uşor peste nivelul de 1,78 milioane din iulie 2019, care a fost un an record pentru turism. Cei mai mulţi turişti străini au venit din Spania (285.900), Marea Britanie şi Statele Unite.

Înainte de pandemie, turismul era responsabil pentru aproape 15% din Produsul Intern Brut al Portugaliei.

În primele şapte luni din 2022, numărul vizitatorilor străini care au sosit în Portugalia s-a situat la 8,1 milioane, cu aproape un milion mai puţini decât în perioada similară din 2019.

Sectorul portughez al turismului se confruntă cu dificultăţi, din cauza deficitului de angajaţi şi a creşterii inflaţiei.

Realitatea Live

02 Iul. 2025, 16:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Iul. 2025, 16:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Dosarul fraudelor de la sanatoriul „Speranța” din Vadul lui Vodă avansează cu pași mici, după ce Curtea de Apel Chișinău a respins recursul Procuraturii și a menținut arestul la domiciliu pentru directoarea instituției, Olga Arseni, directorul adjunct și un intermediar. Decizia, pronunțată pe 1 iulie, confirmă hotărârea Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, care pe 12 iunie schimbase arestul preventiv în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Procurorii contestă măsura, invocând riscuri de influențare a martorilor, distrugere de probe și obstrucționarea anchetei. Până în prezent, anchetatorii au audiat angajați ai sanatoriului, au ridicat documente contabile și au trimis multiple interpelări către instituții publice. Investigația, spun procurorii, este abia la jumătate, iar volumul de probă ce urmează a fi administrat necesită limitarea libertății acuzaților.

Arseni și complicii săi au fost reținuți pe 27 mai, sub acuzațiile de corupere pasivă, trafic de influență și delapidarea averii străine. Potrivit Centrului Național Anticorupție, directoarea ar fi cerut mită între 10.000 și 40.000 de lei pentru aranjarea licitațiilor publice și pentru a tolera nereguli grave în gestionarea sanatoriului. De asemenea, o parte din plățile făcute de pacienți pentru tratamente balneare nu era trecută în contabilitate, banii fiind deturnați în scopuri personale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO