Ucraina se pregătește să trimită în Rusia cadavrele soldaților morți, deși Kremlinul nu a cerut asta

15 Mai 2022, 10:15
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
15 Mai 2022, 10:15 // Actual //  bani.md

Autoritățile ucrainene se pregătesc să trimită trupurile neînsuflețite ale soldaților ruși în Rusia, deși Kremlinul nu a făcut apel privind returnarea cadavrelor, transmite Euronews. Autoritățile ucrainene spun că acționează în conformitate cu dreptul internațional.

Rămășițele soldaților au fost mutate într-o unitate din afara Kievului înainte de a fi încărcate în trenuri frigorifice în așteptarea transferului.

Șeful departamentului de cooperare civilo-militară al Ucrainei spune că, deși aceste transferuri fac parte din protocolul internațional, Kremlinul nu a făcut apel pentru returnarea cadavrelor.

„Aici sunt păstrate câteva sute de cadavre ale ocupanților (ruși). Există mai multe astfel de stocuri pe teritoriul Ucrainei. Vor fi păstrate aici până când se va lua o decizie la nivel interstatal de transfer a acestor cadavre.

Partea ucraineană este pregătită să le predea mâine sau chiar astăzi. Cu toate acestea, până acum nu au existat apeluri din partea rusă pentru a primi aceste cadavre”, a declarat colonelul armatei ucrainene, Volodymyr Lyamzin.

Se presupune că Moscova a ignorat ofertele repetate ca morții să fie returnați, în timp ce oficialii ucraineni spun că Rusia este mai preocupată de acoperirea amplorii pierderilor și este dispusă să-și abandoneze militarii decedați, mai notează sursa citată.

Kremlinul susține că își recuperează întotdeauna morții. Cu toate acestea, nu a dat cifre privind victimele de la sfârșitul lunii martie, când Moscova a susținut că 1.351 de soldați ruși au fost uciși și 3.825 au fost răniți de la începutul invaziei.

Potrivit estimărilor occidentale, armata rusă a suferit mai multe victime în Ucraina în două luni și jumătate decât au suferit forțele sovietice în Afganistan în timpul unui deceniu de ocupație sovietică din anii 1980.

Vineri, armata ucraineană a estimat că numărul victimelor rușilor este de aproximativ 26.900. Cifra nu poate fi confirmată.

Realitatea Live

25 Mai 2025, 10:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
25 Mai 2025, 10:35 // Actual //  Ursu Victor

Importurile de vinuri străine în Rusia s-au prăbușit în primul trimestru al anului 2025, înregistrând o scădere dramatică de aproape 50%, potrivit unei analize realizate de „RIA Novosti” pe baza datelor statistice oficiale.

În perioada ianuarie–martie, valoarea totală a vinurilor importate în Rusia a fost de doar 119,6 milioane de dolari – de două ori mai puțin decât în aceeași perioadă a anului trecut. Dacă anterior scăderile afectau preponderent vinurile europene, acum declinul este generalizat și afectează toate sursele de aprovizionare.

Lovitura cea mai dură a fost resimțită de vinurile spaniole, ale căror livrări s-au prăbușit de la 10,9 milioane de dolari la doar 2,2 milioane de dolari, împingând Spania pe locul 9 și scoțând-o din rândul principalilor furnizori ai Rusiei.

Italia rămâne cel mai mare exportator de vin în Rusia, dar și aici cifrele s-au prăbușit: 32,4 milioane de dolari în primul trimestru, o scădere de aproape trei ori față de anul precedent. Livrările din Georgia au scăzut de 2,4 ori, ajungând la 27,6 milioane de dolari, iar cele din Letonia au scăzut cu 10%, la 25,4 milioane de dolari. Polonia ocupă locul patru în clasament, cu 9,8 milioane de dolari, înregistrând o scădere de 1,8 ori.

Vinurile portugheze au suferit un recul de aproape o treime, cu importuri de 6,2 milioane de dolari, dar au reușit să o înlocuiască pe Spania în topul principalilor furnizori. Alte țări care exportă vin în Rusia au raportat de asemenea scăderi: Chile – 5,2 milioane de dolari, Lituania – 3,8 milioane de dolari, Germania – 3,3 milioane de dolari, iar Franța – doar 0,7 milioane de dolari.

Această scădere abruptă reflectă dificultățile tot mai mari din comerțul internațional cu Rusia, pe fondul sancțiunilor economice și a reconfigurării fluxurilor comerciale globale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO