UE lovește flota rusă: Sancțiuni pentru peste 45 de petroliere și noi măsuri împotriva Chinei și Coreei de Nord

27 Nov. 2024, 09:17
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
27 Nov. 2024, 09:17 // Actual //  Ursu Victor

Uniunea Europeană ar putea impune restricții pentru peste 45 de petroliere rusești ca parte a celui de-al 15-lea pachet de sancțiuni, conform unui raport Bloomberg bazat pe documente ale Comisiei Europene. Aceste nave ar putea fi incluse pe o listă neagră, ceea ce le-ar interzice accesul în porturile europene și utilizarea serviciilor de asigurare din UE.

Pe lângă sancțiunile împotriva Rusiei, Uniunea Europeană plănuiește măsuri împotriva unor companii chineze acuzate că ar fi ajutat Rusia în dezvoltarea dronelor. De asemenea, va fi vizat un cetățean chinez, proprietar al unei companii care ar fi încălcat reglementările comerciale ale UE.

Lista sancțiunilor ar putea include și oficiali ai Ministerului Apărării din Coreea de Nord, despre care se crede că au decis să trimită trupe pentru a sprijini Rusia în conflictul din Ucraina.

În total, restricțiile vor viza peste 50 de persoane și aproape 30 de organizații din țări precum Rusia, Serbia, Iran, India, Thailanda, Emiratele Arabe Unite, China și Hong Kong. Aceste entități sunt acuzate de furnizarea către Rusia a unor tehnologii interzise cu dublă utilizare.

Pentru adoptarea acestui pachet, va fi necesar acordul tuturor celor 27 de state membre ale UE. Potrivit Bloomberg, discuțiile ar putea începe până la sfârșitul anului, odată cu încheierea președinției Consiliului UE deținută de Ungaria. Este posibil ca sancțiunile să fie anunțate pe 24 februarie 2025, marcând trei ani de la începutul războiului din Ucraina.

Anterior, în iunie 2024, UE a interzis tranzitul gazelor naturale lichefiate rusești prin porturile europene și a impus restricții pentru reexportul de tehnologii cu dublă utilizare în Rusia. Țările baltice și Polonia cer acum ca al 15-lea pachet să includă un embargo asupra gazelor naturale lichefiate și oprirea cooperării în domeniul energiei nucleare.

Conform rapoartelor, sancțiunile internaționale au dus anterior la imobilizarea a 53 de petroliere, reprezentând 7,5% din flota rusă de transport petrolier. Totuși, multe dintre aceste nave au fost redirecționate recent către piețe din China și India, principalii cumpărători de petrol rusesc.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Mart. 2026, 10:42
 // Categoria: Uncategorized // Autor:  Grîu Tatiana
05 Mart. 2026, 10:42 // Uncategorized //  Grîu Tatiana

Lucrările la linia electrică Vulcănești–Chișinău și la stațiile electrice aferente au fost inspectate de o delegație a Directoratului General pentru Extindere și Vecinătate Estică al Comisiei Europene (DG ENEST), aflată la Chișinău pentru a evalua progresele în implementarea Agendei de Reforme, parte a Planului de Creștere pentru Republica Moldova. 

În cadrul deplasării, oficialii s-au documentat despre stadiul actual al construcției, termenul de finalizare a lucrărilor și planurile de dezvoltare a infrastructurii de transport al energiei electrice. Linia electrică propriu-zisă a fost finalizată în noiembrie 2025 și a fost testată în luna ianuarie 2026, iar în prezent continuă lucrările la stațiile electrice Chișinău și Vulcănești.

La stația electrică Chișinău au fost deja instalate echipamentele principale, iar în prezent sunt efectuate lucrări de pregătire pentru montarea containerului destinat echipamentelor de protecție. La stația Vulcănești au fost instalate separatoarele și întrerupătoarele, în timp ce transformatoarele de măsură urmează să fie livrate și montate în perioada următoare.

Discuțiile cu reprezentanții Comisiei Europene au vizat și implementarea Planului de creștere economică a Republicii Moldova, finanțat de Uniunea Europeană cu 1,9 miliarde de euro, în special acțiunile din domeniul energetic. Printre acestea se numără construcția liniei Vulcănești–Chișinău, liberalizarea pieței gazelor naturale și programele de eficiență energetică.

Linia Vulcănești–Chișinău are o lungime de 157 km, traversează 35 de localități din opt raioane și va avea o capacitate de transport de până la 630 MVA, echivalentul a peste 50% din consumul de energie al țării în perioadele de vârf. Costul total al proiectului este estimat la circa 61 de milioane de euro. Anterior, ministrul Energiei Dorin Junghietu a precizat că investiția în linia Vulcănești–Chișinău va fi inclusă treptat în tarif, fără a genera o scumpire imediată a facturilor. Potrivit acestuia, impactul estimat este de aproximativ 5% și reflectă exclusiv costul investiției în infrastructura energetică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!