Un moldovean și-a cumpărat un Mercedes în Marea Britanie, fără a ști că este căutat de Interpol

06 Feb. 2021, 13:27
 // Categoria: Interviu // Autor:  MD Bani
06 Feb. 2021, 13:27 // Interviu //  MD Bani

Un moldovean care deține și cetățenie română, este cercetat la frontieră, după ce a încercat să iasă din țară cu un Mercedes luxos aflat în căutare internațională.

Incidentul a fost înregistrat în după amiaza zilei de ieri, 5 februarie, pe sensul de ieșire din Republica Moldova. Poliţiştii de frontieră au efectuat verificări suplimentare și au constatat faptul că automobilul este anunțat în căutare de către autoritățile din Marea Britanie, conform sarcinii INTERPOL.

Bărbatul a declarat că de 15 ani locuiește peste hotarele țării, iar automobilul l-a procurat din Anglia, în baza unui contract de leasing, ulterior l-a înmatriculat în Bulgaria. Mai mult, tânărul susține că nu este în cunoștință de cauză despre faptul că acesta este furat. În Republica Moldova a intrat cu automobilul în cauză în urmă cu trei luni, venind în vizită la niște prieteni.

Declarațiile tânărului urmează a fi verificate, iar până atunci mașina a fost indisponibilizată pe teritoriul SPF Cahul. În continuare, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări și acțiuni de constatare în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor pe cazul dat.

ȘTIRI, VIDEO, NO COMMENT pe Telegram Realitatea/RLIVE TV.

Realitatea Live

21 Ian. 2026, 17:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
21 Ian. 2026, 17:28 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

OMV Petrom, cea mai mare companie de petrol și gaze din România cu afaceri inclusiv în Republica Moldova, a anunțat că a vândut o participație de 5% din proiectul de explorare offshore Han Asparuh din Bulgaria către Bulgarian Energy Holding (BEH), companie deținută de statul bulgar. O tranzacție similară a fost realizată și de partenerul său, NewMed Energy Balkan Limited, astfel încât BEH intră în proiect cu o participație totală de 10%, potrivit profit.ro.

În urma tranzacției, structura consorțiului se modifică astfel: OMV Petrom rămâne operatorul proiectului, cu 45%, NewMed Energy deține tot 45%, iar BEH va avea 10%. Reprezentanții OMV Petrom precizează că BEH va suporta proporțional costurile aferente activităților de explorare și foraj.

CEO-ul NewMed Energy, Yossi Abu, a subliniat că intrarea Bulgariei în proiect consolidează cooperarea regională în domeniul energiei, iar conducerea BEH a arătat că participarea statului bulgar contribuie la întărirea securității energetice naționale.

Forajele de explorare în perimetrul Han Asparuh, situat în zona economică exclusivă a Bulgariei din Marea Neagră, au început la sfârșitul anului 2025. Investiția pentru cele două sonde de explorare este estimată la aproximativ 170 de milioane de euro, cea mai mare parte a costurilor fiind acoperită de NewMed Energy, conform acordului dintre parteneri.

OMV Petrom este unul dintre cei trei jucători care domină piața carburanților din Republica Moldova, având o cotă de aproape 20% la importul de benzină.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!