Unde s-au bronzat moldovenii în vara anului 2022. Destinațiile de vacanță preferate

17 Nov. 2022, 15:29
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
17 Nov. 2022, 15:29 // Au Bani //  MD Bani

În perioada ianuarie-septembrie 2021, numărul turiștilor a crescut cu 39,1% față de aceeași perioadă a anului trecut, anunță Biroul Național de Statistică. Cei mai mulți dintre moldoveni sau odihnit în Turcia.

Potrivit informațiilor, în perioada menționată, majoritatea cetăţenilor moldoveni (99,7%) au plecat în străinătate în scopuri de odihnă, recreere şi agrement.

Încasările agențiilor de turism și turoperatorilor din activitatea turistică în ianuarie-septembrie 2022 au însumat 2,8 miliarde lei, înregistrând o creștere de 41,7% față de ianuarie-septembrie precedent.

Destinațiile de odihnă preferate de moldoveni în vara anului 2022

  • Turcia 56,8%;
  • Bulgaria (19,1%);
  • România (7,2%);
  • Egipt (5,7%);
  • Grecia (4,6%);
  • Muntenegro (1,1%).

Realitatea Live

05 Feb. 2026, 16:46
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Feb. 2026, 16:46 // Actual //  Grîu Tatiana

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) a reacționat la intenția transportatorilor de a ieși la protest în data de 12 februarie, subliniind că dreptul la întrunire este unul legal într-o societate democratică, însă deciziile instituției sunt luate exclusiv în baza cadrului legal, nu sub presiune publică. Reprezentanții agenției afirmă că rămân deschiși dialogului cu operatorii și organizațiile de profil pentru identificarea soluțiilor în interesul pasagerilor.

În același timp, ANTA respinge afirmațiile privind ”o pretinsă inactivitate instituțională” și anunță că desfășoară constant controale în teren.

Astfel, în această săptămână, luni, 2 februarie, și joi, 5 februarie, inspectorii au efectuat verificări repetate la o autogară din Chișinău, situată pe strada Calea Moșilor 2/A.

În urma controalelor, au fost depistate abateri legate de nerespectarea punctului de îmbarcare prevăzut în graficele incluse în autorizațiile de transport. „Au fost întocmite procese-verbale cu privire la contravenție pentru nerespectarea punctului de îmbarcare prevăzut în graficul din autorizații, fiind aplicate sancțiunile corespunzătoare”, precizează instituția.

ANTA mai anunță că a inițiat un proces amplu de verificare a tuturor autogărilor de pe teritoriul Republicii Moldova. Operatorii la care vor fi constatate neconformități față de cerințele legale vor fi notificați oficial.

Amintim că transportatorii planifică să picheteze sediul ANTA, acuzând instituția că ar tolera activități ilegale în domeniul transportului de pasageri și ar favoriza preluarea unor rute. Acțiunea este organizată de Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto, împreună cu operatori din raioanele de nord ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!