Unde se duce cursul leul/euro? Migranții moldoveni, sărăciți de leul tare

11 Apr. 2024, 12:36
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
11 Apr. 2024, 12:36 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Moneda unică a ajuns să coste 19,15 lei, apreciindu-se cu 1,1% față de nivelul de la începutul anului 2024.

La casele de schimb valutar euro poate fi vândut la un curs 19 lei și cumpărat cu 19,09 lei

Totodată, de la începutul anului, leul s-a depreciat față de dolarul american cu 1,3%, la cotația de 17,63 lei. Moneda americană, la casele de schimb valutar, costă la vânzare – 17,55, iar la cumpărare – 17,65 lei.

Pe piața internațională cotația euro/dolar este de 1,07.

Aprecierea monedei unice pe piața internă se datorează în mare parte cereri mai slabe de valută. Or, pentru a preveni o apreciere sau depreciere bruscă a leului, BNM intervine periodic pe piața valutară cu achiziții sau vânzări de valută.

Un leu tare lovește în remiterile moldovenilor, care de Paște revin acasă și vor vinde valută la casele de schimb. Or, de exemplu pentru 100 de euro vor încasa mai puțini lei.

Datele Băncii Naționale a Moldovei relevă că volumul transferurilor moldovenilor care muncesc în străinătate a constituit echivalentul a 1,9 miliarde de dolari, cu 2% mai puțin în 2023 față de anul precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!