Unul dintre marii producători de vin vrea să-i îmbete pe români! negociază cu eMAG listarea peste Prut

08 Dec. 2023, 11:16
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
08 Dec. 2023, 11:16 // Actual //  bani.md
  • Nicolae Popov, director executiv, Kazayak – Vin: „Reprezentanţii eMAG cunosc foarte bine produsele noastre, colaborează cu un partener de-al nostru pe partea de logistică şi întâlnirea cu ei ne-a dat speranţă pentru viitor.“

Kazayak, unul dintre cele mai mari producători şi exportatori de vinuri îmbute­liate din Republica Moldova, cu un volum anual de circa 10 milioane de sticle, vrea să-şi crească expunerea pe piaţa româ­nească, unde vinde cantităţi mici prin distribuitori, şi negociază cu eMAG, cel mai mare retailer online, listarea vinurilor.

„Reprezentanţii eMAG cunosc foarte bine produsele noastre, cola­borează cu un partener de-al nostru pe partea de logistică şi întâlnirea cu ei ne-a dat speranţă pentru viitor“, a spus pentru Ziarul Financiar Nicolae Popov, director executiv, Kazayak – Vin. El a venit la Bucureşti în 28 noiem­brie, făcând parte din „Export Missions România“, un pro­gram al autorită­ţilor din Republica Moldova de a spri­jini dezvoltarea şi expansiunea com­paniilor locale pe pieţele internaţionale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

11 Dec. 2025, 18:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
11 Dec. 2025, 18:35 // Actual //  Ursu Victor

Diaspora est-asiatică, foarte numeroasă, din Argentina are acum o cursă aeriană care s-o deservească de două ori pe săptămână: o aeronavă Boeing capabilă să zboare fără întrerupere timp de 29 de ore, parcurgând 20.000 de km – jumătate din circumferința totală a Pământului, scrie mediafax.ro.

Cel mai lung zbor comercial din lume, care a durat 29 de ore și a acoperit 20.000 de km – aproximativ jumătate din circumferința Globului – a fost finalizat.

Zborul companiei China Eastern Airlines a început în Shanghai joi, 4 decembrie, la ora 2:00, ora locală, ajungând cu 10 minute înainte de ora programată pe Aeroportul Internațional Ezeiza din Buenos Aires, la ora 16:45, ora locală.

A făcut o oprire în Auckland, Noua Zeelandă, pentru realimentare și rotirea echipajelor, ceea ce nu o poate situa în categoria rutelor cu cel mai lung zbor.

Zborul din China către Argentina durează mai mult de 25 de ore, iar ruta dus-întors durează încă patru ore, ceea ce îi conferă titlul de cea mai lungă rută de zbor comercial din lume.

La Shanghai și Buenos Aires au avut loc festivități pentru a marca evenimentul.

Aeronava Boeing 777-300ER, cu o capacitate de 316 locuri va opera această cursă de două ori pe săptămână, pe tot parcursul anului și își propune să deservească numeroasa diasporă est-asiatică din Argentina, una dintre comunitățile cu cea mai rapidă creștere din această țară sud-americană.

„Această nouă rută acoperă lipsa zborurilor directe între Shanghai și marile orașe sud-americane”, a declarat China Eastern Airlines într-un comunicat.
„Deschide un coridor spre sud care conectează capetele opuse ale Pacificului și remodelează transportul aerian între trei continente”, se menționează în document.

Serviciul devine acum cea mai lungă rută comercială de linie din lume, depășind zborul de 19 ore al Singapore Airlines dintre New York și Singapore, care deținea anterior acest titlu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII