Ursula von der Leyen vrea egalitate între salariile minime din UE. Țările care se opun inițiativei

09 Mai 2021, 15:00
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
09 Mai 2021, 15:00 // Actual //  MD Bani

Liderii UE vor armonie între salariile minime. Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, are un plan prin care toți europenii cu salarii minime să fie mulțumiți de banii primiți pe munca lor, scrie Aleph News.

Nu este prima dată când președinta Comisiei Europene face acest anunț, ba chiar, unvdeva prin luna septembrie 2020 a promis un cadru legal în acest sens.

Țările din sud, precum Franța, Italia, Spania, Portugalia sunt în favoarea armonizării salariilor. În timp ce țările din nord și țările din est, care sunt foarte competitive, se opun.

Bulgaria, are un salariu minim de 330 de euro, după care Ungaria cu 440 de euro și România cu 450 de euro. La capătul celălalt avem Luxemburg, cu 2.200 de euro , Irlanda cu 1.720 de euro și Belgia cu 1.620 de euro.

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 16:47
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
06 Feb. 2026, 16:47 // Actual //  Grîu Tatiana

Topirea zăpezii a scos la iveală o problemă veche: drumuri pline de gropi. Pentru șoferi, asta înseamnă mașini avariate și cheltuieli neprevăzute, iar pentru service-urile auto – un volum de lucru tot mai mare.

Iurie Znacenie, proprietarul unui autoservice din capitală, spune că, odată cu apariția gropilor pe carosabil, fluxul de clienți a crescut cu aproximativ 50 la sută. Cele mai multe mașini ajung cu probleme la suspensie, însă tot mai mulți șoferi vin și cu roți sau jante avariate, scrie REALITATEA.MD.

Ion Macovei, proprietarul unui alt autoservice, spune că tot mai mulți șoferi nu mai fac reparații complete, ci doar intervenții de moment. Drumurile se deteriorează rapid, iar o piesă schimbată astăzi riscă să fie afectată din nou după câteva zile. În aceste condiții, costurile cresc inevitabil: o simplă verificare tehnică pornește de la câteva sute de lei, iar în cazul unor defecțiuni la suspensie, reparațiile pot ajunge la câteva mii, uneori chiar 10 mii de lei, în funcție de defecțiuni.

Șoferii spun că gropile sunt peste tot, inclusiv pe străzi reparate recent. Iar când banda e blocată de mașini parcate, nu mai există loc de „ocolire”: groapa devine inevitabilă.

Iar când vine vorba de cine acoperă aceste cheltuieli, lucrurile devin mai complicate. Deși mulți șoferi se bazează pe asigurare, realitatea este alta. Potrivit brokerului Vasile Turcu, majoritatea daunelor provocate de drumurile degradate nu sunt despăgubite nici de RCA, nici de multe polițe CASCO, astfel că, în cele din urmă, chiar și șoferii asigurați ajung să plătească din propriul buzunar.

Anul trecut, companiile de asigurare din Republica Moldova le-au prescris automobiliștilor prime brute în valoare totală de 2,4 miliarde de lei, în crește cu 0,9 la sută față de 2024. În total șoferilor le-au fost achitate despăgubiri în valoare de peste un miliard de lei sau cu 16% mai mult decât în anul precedent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!