Veaceslav Ioniță: În caz de Lockdown, pierderile săptămânale pentru Moldova vor fi de 1,2 miliarde lei

16 Mart. 2021, 15:17
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
16 Mart. 2021, 15:17 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Situația epidemiologică de COVID-19 se agravează în ritmuri avansate. Guvernul este pus între ciocan și nicovală. Pe de o parte trebuie întreprins ceva, pentru a stopa avansarea epidemiei, iar pe de altă parte o închidere a economici poate fi extrem de costisitoare.

În opinia mea, dacă se va recurge la închiderea totală a economiei, atunci vânzările de bunuri și servicii ar scădea cu nu mai puțin de 2,5 miliarde lei săptămânal.

Această încetinire a vieții economice va lovi Bugetul Public, veniturile agenților economici și veniturile populației. Pierderile totale le estimăm la 1,2-1,3 miliarde lei săptămânal.

Cel mai mare perdant urmează să fie Bugetul Public Național, care va înregistra pierderi de cel puțin 500-600 milioane lei pentru fiecare săptămână de închidere totală a economiei.

Ratările de venituri ale agenților economici vor fi de cel puțin 300 milioane lei pe săptămâna.

Din cauza stopării activității economice, agenții economici vor fi în imposibilitate să achite salariul în mărimea deplină și vor fi nevoiți să reducă din plățile salariale. Drept consecință populația va primi cu cel puțin 350 milioane lei mai puțin, pentru fiecare săptămână de non-activitate.

Evident sarcina de a interveni în caz de lockdown revine Guvernului, care trebuie să se împrumute pentru a acoperi gaura bugetară formată, dar și pentru a realiza mai multe măsuri de sprijin pentru agenții economici și populație.

Partea proastă este că Guvernul în exercițiu nu poate opera modificări la Bugetul de Stat, dar nici Parlamentul nu are astfel de drepturi, fără avizul pozitiv al Guvernului, care nu poate fi dat de un Guvern în exercițiu.

Până la urmă nu scăpăm de LockDown. V-om fi nevoiți să-l introducem, dar problema este incapacitatea Guvernului de a interveni în caz de LockDown.

Cea mai mare tragedie a Moldovei nu este Epidemia sau criza Economică, dar clasa politică iresponsabilă, care dacă să-l parafrazez pe Ambasadorul SUA din Moldova Dereck Hogan, este ”coruptă, egoistă și lipsită de minte”, ultima din cele trei caracteristici am adăugat din partea mea.

Nu ne rămâne decât să spunem Doamne păzește Moldova și trimite minte și frică de popor la politicienii noștri, care au căzut din pod pe capul nostru.

Sursa: Blog Veaceslav Ioniță

Realitatea Live

19 Ian. 2026, 10:29
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
19 Ian. 2026, 10:29 // Actual //  Grîu Tatiana

Congresul ordinar al avocaților din Republica Moldova a început cu stângul. Mai mulți juriști acuză conducerea Uniunii că ar încerca să trucheze rezultatele concursului pentru alegerea membrilor ai Comisiei de licențiere.

La adresa redacției Realitatea.md a fost expediată o listă a candidaților pentru funcția de membru al Comisiei de licențiere. Autorii scrisorii anonime anunță că această listă este promovată de conducerea Uniunii, iar avocații sunt îndemnați să o voteze.

Redacția Realitatea.md a verificat dacă persoanele din lista expediată la adresa noastră se regăsesc și în lista oficială publicată pe site-ul Uniunii, iar rezultatul este unul pozitiv.

În dimineața zile de 19 ianuarie, Viorel Malanciuc, unul dintre candidați la funcția de membru al Comisiei de licențiere, a confirmat indirect aceste informații. Malanciuc a publicat pe Facebook un mesaj video în care declară că există o listă ”cu nume agreate, transmise prin mesaje oculte prin intermediul unor aplicații” pe care membrii Uniunii sunt îndemnați să îi voteze.

”Sunt persoane selectate pe criterii de loialitate, menite să servească interesele cuiva, nu a viitorului nostru. Dacă vreți cu adevărat o schimbare în această profesie, dacă vă-ți saturat de aranjamente și de decizii luate în spatele ușilor închise, atunci avem o singură cale – să sancționăm aceste practici prin votul nostru. Îndemnul meu este unul radical de simplu: votați pe oricine considerați că merită, votați orice candidat vă inspiră încredere, dar nu votați persoanele indicate în acele fițuici. Nu lăsați pe nimeni să vă trateze ca pe o simplă masă de manevre. Dacă un candidat are nevoie de o listă trimisă pe ascuns ca să fie ales, înseamnă că nu are suficientă valoare proprie și va fi mereu dator celor care l-au împins în față. Un membru al organelor de conducere a Uniunii avocaților care ajunge acolo prin fițuici nu va fi niciodată un om liber. Schimbarea începe atunci când instrucțiunile primite prin telefon sunt ignorate”, a declarat Viorel Malanciuc.

Conducerea Uniunii avocaților nu a comentat deocamdată acuzațiile.

Uniunea Avocaților din Republica Moldova s-a reunit azi în Congresul ordinar al avocaților pentru anul 2025, lucrările se vor desfășura în format mixt (cu prezență fizică și online) și vor continua până pe 21 ianuarie 2026, ora 17:00. În cadrul Congresului, va fi ales Președinte al Uniunii Avocaților din Republica Moldova, precum și membri ai Comisiei de licențiere a profesiei de avocat.

Cinci avocați s-au înscris în cursa pentru funcția de președinte al Uniunii. Este vorba despre Natalia Balaban, Anatolie Barbacar, Alexandru Țurcan, Mihail Durnescu și Ludmila Spînu.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!