(VIDEO)Un tânăr de 27 de ani a cheltuit 100.000 de dolari renovându-și apartamentul de 560.000 $ din Hawaii. Cum arată

29 Iun. 2021, 15:03
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
29 Iun. 2021, 15:03 // Au Bani //  MD Bani

Mateo, în vârstă de 27 de ani, este un broker imobiliar din Honolulu, Hawaii și a cumpărat primul său apartament pe insula Oahu chiar înainte de pandemia de coronavirus în martie 2020.

Totul a început în ianuarie 2019, când a văzut o clădire cu vedere la Diamond Head și Waikiki.

„Imediat am văzut priveliștea și m-am gândit:„ Wow, trebuie să trăiesc aici ”, spune Mateo pentru CNBC Make It. „Așa că mi-am făcut scopul absolut să câștig venituri pentru a-mi permite să cumpăr o unitate în această clădire.”

Pe parcursul unui an, a economisit 60.000 de dolari pentru o plată în avans și s-a străduit să-și cumpere „casa de vis”.

Când Mateo și-a stabilit obiectivul de cumpărare a locuințelor, încă învăța frânghiile imobiliare și câștiga 20.000 de dolari pe an. După ce a cercetat prețurile pentru un apartament cu un dormitor din zonă, el s-a angajat să vândă 10 case în 2019 pentru a câștiga 100.000 de dolari în comisioane, cea mai mare parte din care le-a pus în avans.

Determinarea lui a dat roade. După ce și-a stabilit obiectivul, Mateo a vândut 17 case în acel an.

De asemenea, Matea obține venituri suplimentare lucrândîntr-un club de noapte.

Mateo a folosit prețul de listare inițial de 560.000 $ ca punct de plecare, pe care vânzătorii l-au acceptat. Mateo consideră că este „o afacere foarte bună”.

Pentru a-și cumpăra casa de vis, Mateo a luat un împrumut ipotecar și a fost ajutat de familie.

Totul a început să pară mai dificil când a planificat să înceapă o renovare apartamentului. Mateo a planificat o renovare de 50.000 de dolari, dar a ajuns la 100.000 de dolari cu tot cu mobilier.

Tânărul speră ca experința sa va ajunge la cât mai multți tineri pentru a înțelege care sunt dificultățile procesului.

Apartamentul lui Mateo are o vedere impreionantă, iar tânărul l-a transformat într-un adevărat lux.

Realitatea Live

03 Feb. 2026, 16:04
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
03 Feb. 2026, 16:04 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statul întârzie achitarea despăgubirilor către doi mari agenți economici din sectorul creșterii porcilor, deși certificatele de constatare a pagubelor au fost emise, iar acțiunile în instanță ar avea drept scop tergiversarea plăților, după sacrificarea a zeci de mii de animale din primăvara anului trecut urmare a unui focar major de pestă porcină africană (PPA).

„Este vorba despre 140 de milioane la o companie și 197 de milioane la cealaltă. Nu vreau să ne legăm de sume, ci de faptul că certificatul de constatare a pagubelor a fost dat în judecată nu de agenții economici, ci anume pentru a tergiversa plata acestor bani”, a declarat într-o conferință de presă Serghei Ivanov, președintele Comisiei economie buget și finanțe.

Potrivit acestuia, cele două companii vizate asigurau aproximativ 45% din necesarul de carne de porc al Republicii Moldova, iar situația creată riscă să afecteze grav atât piața internă, cât și climatul investițional din domeniul agroalimentar.

Ivanov a atras atenția că, în paralel, importurile de carne de porc au crescut constant. „Cantitățile de carne de porc importate au crescut de la circa 6 mii de tone, anual fiind majorate cu aproximativ 500 de mii de tone. Mai mult, în 2028 urmează să fie eliminate complet cotele și taxele la import”, a menționat deputatul.

În opinia sa, mesajul transmis investitorilor este unul descurajator. „Semnalul pe care îl recepționează orice investitor sau cetățean care vrea să investească în Republica Moldova, inclusiv în creșterea porcilor, este negativ, văzând atitudinea statului față de agenții economici loviți de o asemenea nenorocire, prin neplata la timp a despăgubirilor”, a subliniat Ivanov.

Despăgubirile solicitate se ridică la 197 de milioane de lei pentru compania Porco Bello din localitatea Roșcani, și la 140 de milioane de lei pentru compania Golden Piaget din Nisporeni. Împreună, cele două întreprinderi asigurau aproape jumătate din necesarul de carne de porc de pe piața Republicii Moldova.

Doar la ferma din Roșcani, autoritățile au sacrificat 67,7 mii de porci, iar pierderile totale ale companiei se ridică la aproximativ 400 de milioane de lei, potrivit datelor prezentate de președintele Comisiei agricultură.

 

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!