Zuper.md – prima platformă multimedia pentru copiii de la 5 la 10 ani

22 Oct. 2021, 12:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
22 Oct. 2021, 12:38 // Actual //  bani.md

La 21 octombrie curent, IP Compania “Teleradio-Moldova” lansează prima platformă digitală din Republica Moldova cu conținut multimedia pentru copii.

Misiunea este de a informa, educa, distra publicul țintă prin crearea unui mediu unde copiii să se angajeze într-un proces educativ și de socializare, prin oferirea unei game diverse de conținut, știri pe înțelesul copiilor, informații unice, utile și interactive cu o poziție sustenabilă în mediul online și subiecte specializate din diverse ramuri ale activității umane într-o manieră adaptată și interesantă.

Platforma web https://zuper.md/ poate fi accesată în siguranță oriunde și oricând. Ea conține produse multimedia pentru copiii de la 5 la 10 ani și le oferă posibilitatea de a petrece eficient timpul în mediul online, având acces la un spectru larg de emisiuni audio-video educative și de divertisment, precum și la un șir de jocuri intelectuale. În același timp, copiii pot participa la concursuri și la crearea emisiunilor.

Compania “Teleradio-Moldova” reafirmă respectarea riguroasă a prevederilor Codului serviciilor media audiovizuale, Codului deontologic al jurnaliștilor din Republica Moldova și altor acte normative interne ale TRM, acordând o atenție sporită protecției și promovării drepturilor copiilor. În același timp, declară că își organizează activitatea în strictă conformitate cu Convenţia cu privire la Drepturile Copilului, contribuind direct la respectarea și implementarea articolului 13 care dispune: „Copilul are dreptul la libertatea de exprimare; acest drept cuprinde libertatea de a căuta, de a primi şi de a difuza informaţii şi idei de orice natură, indiferent de frontiere, sub formă orală, scrisă, tipărită sau artistică ori prin orice alte mijloace, la alegerea copilului”.

 

Realitatea Live

04 Mart. 2026, 17:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
04 Mart. 2026, 17:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) va anunța în următoarele două-trei zile dacă tarifele la energia electrică vor fi majorate sau nu. Declarația a fost făcută de directorul ANRE, Alexei Taran, care a precizat că instituția finalizează în prezent calculele privind toate componentele tarifare.

Potrivit lui Taran, pentru a stabili prețul final plătit de consumatori, regulatorul trebuie să analizeze mai întâi tarifele pentru serviciile din întreg lanțul energetic, inclusiv transportul și distribuția energiei electrice.

„Solicitările au venit de la mai mulți operatori – de la operatorul sistemului de transport, operatorii sistemului de distribuție și de la furnizori. Pentru a afla prețul final de furnizare, trebuie mai întâi să calculăm pe rând tarifele pentru serviciile de transport și distribuție, iar ulterior putem decide tariful final pentru furnizorii cu obligație de serviciu universal”, a explicat directorul ANRE.

El a precizat că instituția se află în etapa finală a calculelor și că rezultatele vor fi făcute publice în curând.

„La moment suntem în proces de finalizare a calculelor. Cred că în următoarele două-trei zile le vom definitiva și le vom publica pe site-ul agenției. Deocamdată este prea devreme să spunem cu cât vor fluctua tarifele, pentru că nu am finalizat toate calculele”, a declarat Taran.

Directorul ANRE a mai spus că doar după stabilirea tarifelor pentru transportul energiei și a componentei de distribuție pentru anul 2026 va putea fi calculat prețul final de furnizare.

La 16 februarie, Premier Energy și FEE Nord au depus la ANRE solicitări de majorare a tarifelor la energia electrică. Premier Energy a cerut aprobarea unui tarif de 3,83 lei/kWh, cu 24 de bani (6,6%) peste nivelul actual, în timp ce FEE Nord solicită 4,32 lei/kWh, cu 32 de bani mai mult decât tariful în vigoare.

Solicitările urmează să fie examinate în una dintre ședințele viitoare ale ANRE. Dacă vor fi aprobate, noile tarife se vor reflecta în facturile consumatorilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!