65 de milioane de euro ca să fii vecin cu Djokovic în Marbella

14 Iul. 2023, 09:40
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
14 Iul. 2023, 09:40 // Actual //  bani.md

O vilă situată în Sierra Blanca, Marbella, în vecinătatea unei proprietăți deținute de numărul unu al tenisului mondial, Novak Djokovic, este scoasă la vânzare cu 65 de milioane de euro.

În schimbul acestei sume viitorul proprietar primește, între altele, 6.000 de metri pătrați suprafață utilă și o grădină de 11.000 de metri pătrați, un garaj pentru 50 de mașini (practic, o parcare subterană) și o clădire a cărei arhitectură a fost recompensată în 2022 cu Premiul Macael pentru cel mai bun proiect la categoria vile, decernat de regele Felipe al VI-lea al Spaniei și regina Letizia.

Megavila are două niveluri, 13 dormitoare și 13 băi, un living formal uriaș, cu două șemineuri din marmură și o terasă complet echipată pentru barbecue. Oaspeții se pot delecta la cină cu preparate pregătite la grătarul cu cărbuni sau cu pizza făcută în cuptorul cu lemne. Dormitorul matrimonial are două dressing-uri walk-in și o terasă cu o vedere spectaculoasă spre Mediterana și Gibraltar.

Subsolul clădirii este cel puțin la fel de spectaculos: pe lângă imensul garaj rămâne suficient spațiu pentru o bucătărie industrială complet echipată, un cinematograf cu 21 de locuri și un spa cu piscină încălzită, saună și baie turcească. Plus sală de bowling cu două piste, sală de jocuri, două crame – una pentru vinuri albe, alta pentru vinuri roșii – și salon de beauty.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 10:44 // Actual //  Ursu Victor

Actuala formă de organizare a administrației publice locale din Republica Moldova este profund ineficientă și împovărătoare pentru buget, a declarat fostul președinte al Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, în cadrul emisiunii „Contrasens” a publicației ZIUA.

Potrivit lui Ciocan, structura administrativă actuală generează costuri excesive, în condițiile în care foarte puține primării reușesc să se autofinanțeze. El a afirmat că, potrivit studiilor la care a avut acces și la care a participat, doar două primării din cele 898 existente, Chișinău și Bălți,  își pot acoperi cheltuielile administrative din veniturile proprii.

„Nu vorbim despre investiții sau dezvoltare, ci strict despre cheltuieli administrative, facturi și salarii”, a subliniat fostul șef al CEC.

Ciocan a atras atenția și asupra fragmentării excesive a administrației locale, menționând că există numeroase localități unde primarii sunt aleși în turul doi cu aproximativ 100 de voturi, ceea ce, în opinia sa, indică probleme structurale serioase.

Fostul oficial a pus situația actuală pe seama unor tendințe de durată, precum dezindustrializarea de după independență, migrația masivă și îmbătrânirea populației. În multe localități rurale, a spus el, activitatea economică este minimă, locurile de muncă lipsesc, iar producția locală este redusă, cu excepția parțială a sectorului agrar.

În acest context, Ciocan consideră că statul trebuie să intervină pentru modernizarea administrației publice și pentru reorganizarea administrativ-teritorială, astfel încât serviciile publice să fie mai eficiente.

El a avertizat că, dacă după alegerile din 2027 nu vor fi operate schimbări, Republica Moldova riscă să fie nevoită să mențină „acest sistem monstru” încă patru ani, din cauza constrângerilor procedurale și a normelor internaționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!