Forumul Economic de la Chișinău: Oportunități ample pentru dezvoltare și investiții în Republica Moldova

25 Mart. 2025, 12:29
 // Categoria: Slider // Autor:  bani.md
25 Mart. 2025, 12:29 // Slider //  bani.md

Forumul Economic de la Chișinău, ediția a treia a căruia va avea loc în zilele de 7 și 8 aprilie 2025, a devenit o platformă strategică de promovare a Republicii Moldova pe plan internațional. Forumul facilitează colaborări economice, culturale și academice. Evenimentul, organizat de International Business Society, club de afaceri format în jurul valorilor promovate de Familia Regală a României, a generat rezultate remarcabile la ediția din 2024. Și această ediție a Forumului se va bucura de prezența unor membri ai Familiei Regale a României.

Rezultate care confirmă impactul

Forumul Economic de la Chișinău 2024 a facilitat inițiative esențiale pentru dezvoltarea și promovarea Republicii Moldova la nivel internațional. Martie 2024 a marcat un pas important prin includerea Republicii Moldova în prestigioasa rută culturală Historic Cafes Route a Consiliului Europei, prin intermediul Wine.md. De altfel, recent, a fost aprobată extinderea în ruta Historic Cafes Route și a Castelului Mimi. Tot în martie anul trecut, Moldova și România au fost promovate la Forumul de la Dwor Sierakow din Polonia.

Primăvara 2024 a adus o nouă oportunitate și pentru micii producători agricoli din Republica Moldova, care au avut ocazia de a-și prezenta produsele la Cluj, iar o delegație importantă a participat la o întâlnire specială cu membrii Familiei Regale a României la Castelul Regal Săvârșin. În luna mai, producătorii moldoveni au fost prezenți la Garden Party organizat cu ocazia 10 Mai, Ziua Națională a Regalității și, totodată, Ziua Independenței României. Evenimentul a fost organizat la Palatul Elisabeta.

În iunie, relațiile economice s-au consolidat prin participarea companiilor basarabene la Seara Palatului Elisabeta dedicată Republicii Moldova și prin promovarea acestora la Clubul Diplomatic din București, grație Ambasadei Ordinului Suveran de Malta în România. Următoarea lună a adus o misiune economică în Republica Moldova a unui grup de companii din Cluj și Mureș. Misiunea economică a vizat învestiții în domenii precum MedTech și energie regenerabilă.

În toamna anului 2024, International Business Society a fost prezentă în cadrul unor evenimente organizate de clusterul Cluj IT, care vizează proiecte în domeniul Inteligenței Artificiale, iar luna octombrie a adus promovarea Moldovei și României la Forumul Economic de la Wroclaw, Polonia.

Arta moldovenească a fost pusă și ea în valoare prin promovarea unor artiști plastici, precum Ion Carchelan, la Cluj și Hunedoara. De asemenea, relațiile diplomatice și culturale s-au intensificat prin semnarea Acordului-Cadru de Parteneriat între Universitatea Babeș-Bolyai și Academia de Studii Economice din Chișinău. Mai multe personalități din Moldova și România au fost decorate de mitropolitul romano-catolic de Wroclaw, Jozef Kupny, dar și de cardinalul Francesco Monterisi, la Roma. De asemenea, Republica Moldova a avut o prezență consistentă la reuniunea mondială a Academiei Internaționale a Sfântului Mauritius din Italia.

Ultima parte a anului 2024 a fost marcată de promovarea produselor moldovenești la Târgul Regal de Crăciun din Săvârșin, iar anul 2025 a debutat cu o importantă misiune caritabilă, care a constat în donații de alimente pentru sute de persoane nevoiașe din satele Mașcăuți, raionul Criuleni și Larga Nouă, raionul Cahul. Februarie a continuat în același spirit, cu o acțiune caritabilă menită să sprijine școlile din mediul rural moldovenesc prin donații de mobilier și echipamente școlare.

Pe lângă aceste realizări economice și culturale, ediția a doua a Forumului Economic de la Chișinău a facilitat extinderea unor companii românești pe piața moldovenească și a contribuit la semnarea unor acorduri comerciale în domenii precum IT, hardware, arhitectură și proiectare, spații verzi, mobilă, energie verde și food. De asemenea, participanții au manifestat un interes crescut pentru noi investiții în domeniul medical, fonduri europene, inginerie, logistică, educație și gestiunea deșeurilor.

Forumul din aprilie 2025: O nouă etapă de dezvoltare

Ediția a treia a Forumului Economic de la Chișinău, programată pentru aprilie 2025, se anunță a fi un eveniment-cheie pentru atragerea de noi investiții și consolidarea relațiilor economice dintre Republica Moldova și partenerii săi strategici, în primul rând România. Potrivit Aureliei Salicov, vicepreședinta International Business Society: „Forumul Economic de la Chișinău este un catalizator pentru dezvoltarea economică a țării. Impactul acestui eveniment se vede deja în creșterea vizibilității Moldovei și atragerea unui număr tot mai mare de investitori”.

Claudiu Pădurean, Președintele Clubului de Afaceri International Business Society, afirmă importanța continuității acestui forum: „Succesul ediției trecute demonstrează că Republica Moldova poate deveni un pol de atracție pentru mediul de afaceri internațional”.

Forumul Economic de la Chișinău confirmă că Republica Moldova are un potențial considerabil de dezvoltare, în contextul economic regional.

Realitatea Live

25 Iun. 2025, 10:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Iun. 2025, 10:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Centrul Național Anticorupție (CNA), în cooperare cu procurorii municipiului Bălți, a reținut miercuri dimineață un bărbat care ar fi acționat ca intermediar în schema de luare de mită coordonată de Iurie Gore, șeful Biroului Vamal Centru, arestat pe 21 mai, care este cumătrul fostului ministru al Infrastructurii, Andrei Spînu. Suspectul, rudă apropiată și presupus complice al lui Gore, a fost reținut pentru 72 de ore și este cercetat penal pentru complicitate la corupere pasivă în circumstanțe agravante.

Potrivit CNA, bărbatul ar fi facilitat colectarea ilegală de bani pentru a asigura trecerea mărfurilor destinate regiunii transnistrene peste frontiera Republicii Moldova. Perchezițiile efectuate azi la domiciliul și în automobilele acestuia au vizat identificarea de noi probe privind fluxul financiar ilicit.

Dosarul a fost deschis pe 21 mai, când șeful Biroului Vamal Centru și un broker vamal au fost surprinși primind peste 40.000 de dolari în mai multe tranșe, suma totală depistată ulterior ajungând la circa 1,1 milioane de lei. În același dosar a fost reținut ulterior și șeful Postului Vamal Intern Căușeni. Anchetatorii susțin că rețeaua percepea „taxe” neoficiale pentru a facilita importuri cu documente incomplete sau valori subevaluate.

Iurie Gore este cumătrul ministrului infrastructurii, Andrei Spînu, însă autoritățile nu au făcut publice deocamdată legături între acesta și presupusa schemă de corupție.

Cercetările penale continuă sub conducerea procurorilor din Bălți. Conform legii, toate persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO