(FOTO) Jamie Oliver vrea să facă renovări în casa sa de 6 milioane de lire sterline. Cum arată înainte de reparație

18 Iun. 2021, 07:10
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
18 Iun. 2021, 07:10 // Au Bani //  MD Bani

JAMIE Oliver intenționează să modernizeze locuința servitorilor de la ultimul etaj al conacului său din Essex, de 6 milioane de lire sterline.

Bucătarul celebru, în vârstă de 46 de ani, dorește să refacă camerele de la mansarda casei sale cu 12 dormitoare – care a fost fundalul pentru cel mai recent spectacol al său de pe Channel 4 „Keep Cooking: Family Favorites”.
Aceasta vrea să contruiască 3 dormitoare, unul cu baie privată la mansardă.

De asemenea, vrea să instaleze o baie separată, dressing și vestiar. Baia va avea chiuvete „ale lui și ale ei”, o cadă și toaletă.

Declarația de proiectare spune că lucrările „nu sunt considerate a aduce atingere caracterului sau interesului arhitectural special” al casei istorice.

Acum, Jamie trebuie să aștepte și să vadă dacă consiliul va acorda permisiunea pentru proiect.

În secolul al XVI-lea erau două secțiuni deasupra Marelui Salon.
Unul era destinat membrilor familiei sau oaspeților, iar celălalt era pentru servitori cu acces de pe scările din spate.

Ar fi existat două camere mari pentru personalul feminin, inclusiv femeile de serviciu și cămine separate pentru personalul masculin, inclusiv majordom și valet.

Jamie a cumpărat conacul de 70 de acri din Finchingfield la începutul anului 2019 și locuiește acolo cu soția sa Jools și copiii lor Poppy, 19 ani, Daisy, 18 ani, Petal, 12 ani, Buddy, 10 ani și River Rocket, patru ani.
Conacul are 12 dormitoare, 10 băi, o sală de jocuri, o sală de banchete, o sală de mese, două saloane și o cramă.

Averea netăa lui Jamie Oliver depășește 240 de milioane de lire sterline.

Grupul Jamie Oliver a suferit pierderi uriașe când lanțul italian a intrat în funcțiune în 2019 și se estimează că a costat personal bucătarului TV 25 de milioane de lire sterline.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!