O cincime din căldura Chișinăului se pierde! Termoelectrica promite că va fi mai bine

11 Oct. 2025, 10:26
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
11 Oct. 2025, 10:26 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Întreprinderea „Termoelectrica” a reușit să reducă pierderile de energie termică la 18,4%, față de 19,2% în anii precedenți, datorită unui proces de optimizare a consumului și a unei echipe tehnice tinere, dar experimentate, anunță directorul general Iurie Razlovan.

„De când sunt eu în funcție, consumul specific a scăzut. Am adus un inginer tânăr și capabil, am pus sarcini clare de optimizare, iar echipa actuală, deși tânără, cunoaște foarte bine sistemul. Indicatorii noștri sunt mai buni decât în anii anteriori”, a declarat Razlovan.

Potrivit acestuia, rezultatele obținute sunt limitate de vechimea echipamentelor, însă întreprinderea continuă să aplice măsuri de eficientizare: „Cifrele sunt modeste pentru că echipamentele sunt vechi, dar am obținut indicatori buni. Toate rapoartele sunt publice pe site-ul nostru.”

Directorul a precizat că reducerea suplimentară a pierderilor de energie termică depinde de reînnoirea rețelelor de distribuție: „Ca să diminuăm pierderile, trebuie să schimbăm rețelele. Aici mai avem carențe, pentru că multe nu au fost înlocuite de ani de zile”.

Potrivit ultimului raport financiar al companiei, aceasta a contabilizat un profit de 128,2 milioane de lei în șase luni ale anului 2025 față de 396,2 milioane de lei în șase luni ale anului 2024. Cifra de afaceri a fost de 2,7 miliarde de lei comparativ cu 3 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

26 Feb. 2026, 17:27
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
26 Feb. 2026, 17:27 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Statele Unite au prelungit până la 1 aprilie licența care permite companiilor să poarte negocieri cu gigantul petrolier rus Lukoil privind activele sale internaționale, în pofida regimului de sancțiuni, relatează Reuters.

Potrivit unui document al Oficiului pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) din cadrul Departamentului Trezoreriei SUA, autorizația specială a fost extinsă după ce termenul inițial urma să expire la sfârșitul lunii februarie.

Licența permite desfășurarea de discuții și activități pregătitoare legate de activele externe ale companiei ruse, fără a încălca restricțiile impuse de Washington.

Sancțiunile împotriva Lukoil au fost introduse de administrația americană anul trecut, în contextul măsurilor mai ample adoptate împotriva sectorului energetic rus.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!