Ouă cu antibiotice pe rafturi: peste 132 de mii, retrase și distruse

23 Dec. 2025, 09:57
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
23 Dec. 2025, 09:57 // Actual //  Grîu Tatiana

Peste 132 de mii de ouă în care au fost depistate reziduuri de medicamente de uz veterinar au fost retrase de pe piață și distruse, pentru a elimina orice risc pentru sănătatea consumatorilor. Este vorba despre loturile de ouă cu codul 3 MD IL 017, produse de SRL „ADALVA”, în care a fost identificat antibioticul salinomicin, din grupa coccidiostaticelor.

În urma controalelor, inspectorii Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentară au retras și nimicit 132.270 de ouă. Produsele au fost procesate ca subproduse nedestinate consumului uman, Categoria II, într-o unitate de biogaz, procedură care asigură neutralizarea completă a riscurilor pentru sănătatea publică.

Totodată, operatorul economic a aplicat măsuri corective, revizuind procesul de producție și eliminând antibioticul din premixurile utilizate în hrana păsărilor. După confirmarea conformității noilor probe de laborator, autoritatea de control a decis ridicarea restricțiilor comerciale impuse anterior.

În prezent, producătorul poate relua livrările pe piață, iar ouăle comercializate sunt sigure pentru consum. Salinomicina este utilizată în prima etapă de creștere a păsărilor, însă comercializarea produselor este permisă doar după respectarea unei perioade de așteptare de minimum șapte zile.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Feb. 2026, 17:22
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
06 Feb. 2026, 17:22 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

În anul 2025, Uniunea Europeană a rămas una dintre principalele piețe de desfacere pentru fructele moldovenești, raportat la ponderea în valoarea totală a exporturilor, arată datele prezentate de MoldovaFruct. Livrările către statele UE au însumat aproximativ 126 de mii de tone, ceea ce reprezintă circa 50% din totalul exporturilor de fructe ale Republicii Moldova.

Deși volumul exportat pe piața europeană a fost ușor mai mic față de 2024, valoarea totală a livrărilor a crescut, fapt care confirmă că UE rămâne o piață stabilă și profitabilă pentru producătorii și exportatorii moldoveni.

Potrivit MoldovaFruct, exporturile de prune și struguri au fost cele mai active pe piața UE în 2025, cele două categorii au cumulat peste 75 de mii de tone. Exporturile de mere au continuat să fie semnificative, însă cu un ritm mai moderat comparativ cu alte categorii. În contrast cu piețele din CSI, unde volumele rămân importante, dar volatile, piața europeană a oferit stabilitate, diversificare și o valoare adăugată mai mare.

În ceea ce privește distribuția pe țări, România se detașează clar drept principalul partener strategic al Republicii Moldova. În 2025, România a absorbit aproximativ 77 de mii de tone de fructe moldovenești, în valoare de circa 72 de milioane de dolari, ceea ce reprezintă aproape o treime din exporturile totale de fructe ale țării.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!