Tariful la apă ar putea depăși 36 de lei la Bălți: solicitare depusă la ANRE

05 Mart. 2026, 16:02
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Mart. 2026, 16:02 // Actual //  Grîu Tatiana

Tariful pentru apa potabilă în municipiul Bălți ar putea crește cu aproximativ 34%. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a publicat pentru consultări solicitarea ÎM Regia „Apă-Canal Bălți” de aprobare a unui nou tarif pentru serviciul public de alimentare cu apă.

Potrivit fișei de fundamentare prezentate regulatorului, pentru anul 2026 este solicitat un tarif de 36,16 lei pentru un metru cub de apă. În prezent consumatorii achită 26,96 lei/m³.

Totodată, întreprinderea indică că, potrivit calculelor interne, tariful efectiv în 2025 ar fi trebuit să fie de 30,06 lei pentru un metru cub dacă ar fi reflectat integral costurile actuale ale serviciului.

Datele din fișa de fundamentare arată că, pentru anul 2026, costurile estimate pentru furnizarea serviciului de alimentare cu apă ar urma să ajungă la aproximativ 110,97 milioane de lei. În același timp, venitul reglementat necesar pentru funcționarea sistemului este estimat la circa 160,9 milioane de lei, sumă calculată în baza tarifului propus.

Ultima majorare a tarifului la apă în Bălți a avut loc în primăvara anului 2025.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

29 Apr. 2026, 15:50
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
29 Apr. 2026, 15:50 // Actual //  Grîu Tatiana

Aproape 193 de mii de moldoveni au beneficiat, în luna martie, de medicamente și dispozitive medicale compensate, eliberate în baza rețetei electronice (eRețeta). Compania Națională de Asigurări în Medicină a transferat farmaciilor peste 121 de milioane de lei pentru produsele compensate oferite în această perioadă — cu circa 10 milioane de lei mai mult decât în martie anul trecut.

Cea mai mare parte a banilor, peste 113 milioane de lei, a fost direcționată pentru medicamente. În medie, fiecare beneficiar a primit tratamente și dispozitive compensate în valoare de aproximativ 632 de lei.

Cele mai multe fonduri au ajuns la pacienții cu boli cardiovasculare: peste 55 de milioane de lei pentru circa 136 de mii de persoane. Alte 38,5 milioane de lei au fost alocate pentru tratamentul bolilor endocrine, de nutriție și metabolism, de care au beneficiat peste 78 de mii de oameni.

În același timp, cele mai costisitoare tratamente, raportate per pacient, au fost pentru afecțiunile pielii și ale țesutului subcutanat — în medie peste 1.259 de lei pentru fiecare caz.

De dispozitive medicale compensate, cum ar fi testele sau alte produse necesare tratamentului, au beneficiat peste 28 de mii de persoane, pentru care s-au cheltuit peste 8,4 milioane de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!