Jeff Bezos a oferit 200 de milioane $ Muzeului aerian și spațial al Smithsonianului. Cea mai mare donație a instiuției

15 Iul. 2021, 09:44
 // Categoria: Au Bani // Autor:  MD Bani
15 Iul. 2021, 09:44 // Au Bani //  MD Bani

Jeff Bezos urmează să călătorească în spațiu în câteva zile cu Blue Origin, dar a decis să bată un alt record înainte de asta.

Bezos a acordat miercuri Muzeului Național al Aerului și Spațiului instituției Smithsonian o sumă de 200 milioane de dolari. Aceasta este cea mai mare donație pe care instituția a primit-o de la înființarea sa în 1846, conform Washington Post.

Din această sumă, 130 de milioane de dolari vor crea un centru de educație cu numele lui Bezos. Potrivit unui comunicat al Smithsonian, Centrul de învățare Bezos va fi construit pe partea de est a muzeului. Acesta va găzdui programe pentru a atrage studenții interesați să se alăture industriilor legate de STEAM (știință, tehnologie, inginerie, arte și matematică).

Restul 70 de milioane de dolari vor contribui la finanțarea unei renovări scumpe de 1 miliard de dolari, la care se află în prezent Muzeul Aerului și Spațiului.

„Smithsonianul joacă un rol vital în aprinderea imaginației viitorilor noștri constructori și visători”, a spus Bezos, potrivit comunicatului de presă al instituției.

„Fiecare copil se naște cu un mare potențial, iar inspirația este cea care deblochează acest potențial. Povestea mea de dragoste cu știința, invenția și spațiul au făcut asta pentru mine și sper că acest dar face asta pentru alții”, a adăugat Bezos.

Conducerea Smithsonianului a mulțumit lui Bezos pentru darul său „istoric” în același comunicat de presă, spunând că fondurile vor ajuta instituția să „se reimagineze și să se transforme”.

Sprijinul lui Bezos pentru munca spațială a Smithsonianului vine cu doar câteva zile înainte ca acesta să călătorească pe racheta New Shepard.

Fostul CEO Amazon, care a renunțat la poziția sa din companie pe 5 iulie, va decola în spațiu pe 20 iulie. El va fi însoțit de fratele său Mark Bezos, aviatoarea Wally Funk, în vârstă de 82 de ani, și un ofertant anonim. care și-a asigurat un loc la bord pentru 28 de milioane de dolari. Blue Origin intenționează să se lanseze către linia Kármán, la aproximativ 62 de mile deasupra solului.

Realitatea Live

10 Dec. 2025, 14:53
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
10 Dec. 2025, 14:53 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Începând cu 1 ianuarie 2026, România va introduce o taxă fixă de 25 de lei pentru fiecare colet sub 150 de euro comandat de pe platforme din afara Uniunii Europene, precum Shein, Temu, AliExpress (China) sau Trendyol (Turcia). Măsura face parte dintr-un pachet legislativ adoptat de Guvernul de la București și validat de Curtea Constituțională, care actualizează termenul inițial de aplicare, depășit în noiembrie 2025, scrie antena3.ro.

Noua taxă vine în contextul unei exploziei a comenzilor online extracomunitare. Potrivit Guvernului României, numărul coletelor non-UE livrate zilnic a crescut de peste 50 de ori, ajungând la peste 200.000 de colete pe zi. Pentru anul 2025 se estimează că în România vor intra aproximativ 78 de milioane de colete sub pragul de 150 de euro, în prezent scutite de taxe vamale, cu o valoare medie de 50 de euro per colet.

Măsura este susținută de Asociația Română a Magazinelor Online (ARMO), care acuză platformele asiatice de concurență neloială față de comercianții locali. Reprezentanții asociației susțin că multe produse nu respectă standardele europene de siguranță și etichetare, dar beneficiază de avantajul lipsei taxelor. Potrivit ARMO, fără această taxă, România riscă pierderi fiscale de peste 10,8 miliarde de lei anual, iar până în 2027 acestea s-ar putea dubla.

Subiectul este relevant și pentru Republica Moldova, unde platformele precum Temu, Shein sau AliExpress sunt utilizate pe scară largă, iar autoritățile analizează deja posibile măsuri similare. Ministrul Finanțelor, Andrian Gavriliță, a declarat  că încasările potențiale din taxarea coletelor provenite de pe platformele internaționale s-ar putea ridica la peste un miliard de lei, în condițiile actualului volum de importuri mici, fragmentate și slab fiscalizate.

În contextul în care Uniunea Europeană pregătește, la rândul său, o taxă pentru coletele non-UE, iar anual aproximativ 4,6 miliarde de colete tranzitează granițele europene, Republica Moldova ar putea fi nevoită să-și armonizeze politicile fiscale și vamale pentru a limita pierderile bugetare și concurența neloială asupra comercianților locali.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII