Doar i-a speriat? Elon Musk a anunţat că nu intenţionează să reducă 75% din personalul Twitter

27 Oct. 2022, 12:15
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
27 Oct. 2022, 12:15 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Elon Musk le-a transmis miercuri angajaţilor Twitter Inc. că nu intenţionează să reducă 75% din personal atunci când va prelua compania, potrivit unor persoane implicate în problemă, scrie Bloomberg.

Musk, a cărui tranzacţie de 44 de miliarde de dolari pentru Twitter este pe cale să se încheie vineri, a negat numărul raportat anterior într-o notă adresată angajaţilor de la biroul companiei din San Francisco, au declarat persoanele în cauză, care au refuzat să fie numite deoarece informaţiile nu sunt publice, scrie ZF.

Este în continuare de aşteptat ca multimiliardarul să reducă personalul companiei în urma achiziţiei, provocând anxietate în rândul lucrătorilor. Joi, Musk a postat un videoclip cu el însuşi intrând în birouri cu o chiuvetă de bucătărie în braţe. Viitorul patron al platformei social media şi-a adăugat la descrierea profilului Twitter titlul „Chief Twit”.

Realitatea Live

05 Iun. 2025, 10:01
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Iun. 2025, 10:01 // Actual //  Ursu Victor

Fostul ministru al Energiei, Victor Parlicov, ridică semne de întrebare asupra modului în care se gestionează tarifele la energie în Republica Moldova, sugerând că eventualele ieftiniri ar putea avea un substrat politic, mai ales în apropierea alegerilor parlamentare.

„Nu exclud că există preferința politică ca acest tarif să fie redus mai aproape de alegeri”, a declarat Parlicov în cadrul emisiunii Secretele Puterii de la Jurnal TV. Acesta a menționat totuși că prețurile de pe piața energetică sunt imprevizibile, iar vara aduce atât posibilități de scădere, cât și riscuri de creștere semnificativă a costurilor.

Declarația vine în contextul în care opoziția acuză autoritățile că scăderea prețului de achiziție a energiei nu se regăsește în facturile consumatorilor. Potrivit datelor prezentate de Energocom, în luna mai energia electrică a fost achiziționată la un preț mediu de 106,6 euro/MWh – cel mai mic din ultimele cinci luni.

Parlicov a explicat că primăvara ploioasă ar putea contribui la stabilizarea pieței, datorită producției hidro din România și Ucraina: „Primăvara s-a arătat bine din perspectiva precipitațiilor… există acest amortizor hidro care poate menține prețurile”.

În același timp, fostul ministru a criticat lipsa de transparență din partea autorităților: „Trebuie să existe o comunicare mai bună. De multe ori problema nu e în ceea ce se face, ci în lipsa de explicații pentru cetățeni”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO