Încă un gigant tech va face concedieri în masă

16 Nov. 2022, 10:07
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
16 Nov. 2022, 10:07 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Gigantul tech american Amazon urmează să concedieze 10.000 de angajați la nivel mondial, potrivit unor surse citate de New York Times.

Departamentele vizate de disponibilizări ar fi cel de resurse umane, divizia de retail, precum și business-ul Amazon de gadget-uri, cum este asistentul vocal Alexa.

Cei 10.000 de angajați, care ar urma să fie disponibilizați începând din zilele următoare, reprezintă aproximativ 3% din toată forța de muncă utilizată la nivel mondial de gigantul e-commerce, care se bazează foarte mult pe muncitori plătiți cu ora.

Săptămâna trecută, Wall Street Journal relata că Amazon efectuează o evaluare a afacerilor sale neprofitabile, pentru reducerea costurilor.

Divizia care cuprinde și Alexa a înregistrat o pierdere operaţională de peste 5 miliarde de dolari pe an, a raportat WSJ, citând documente.

„Desigur, luăm în considerare macro-mediul actual şi luăm în considerare oportunitățile de optimizare a costurilor”, a declarat purtătorul de cuvânt al Amazon, Brad Glasser.

Fondat în anul 1994, sub numele de Cadabra, Amazon este controlat în continuare de fondatorul Jeff Bezos, însă din anul 2021, acesta i-a cedat lui Andy Jassy poziția de director general (CEO).

Amazon se adaugă unui șir de companii tech nevoite să opereze acum disponibilizări de personal. Anterior, Mark Zuckerberg a decis concedieri care au afectat 11.000 de persoane din afacerile cuprinse în cadrul Meta, iar Twitter, după ce a fost preluată de miliardarul Elon Musk, a dispus disponibilizarea a 3.500 de angajați, adică jumătate din personal.

Realitatea Live

18 Apr. 2025, 10:48
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2025, 10:48 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Grupul bancar austriac Raiffeisen Bank International (RBI) a suspendat demersurile de vânzare a subsidiarei sale din Rusia, în contextul unui așa-numit „dezgheț diplomatic” între Moscova și Washington, relatează Financial Times, citând surse familiare cu situația. Decizia ar fi fost luată încă din luna februarie, potrivit a două surse citate de publicație.

Potrivit uneia dintre surse, incertitudinile geopolitice globale și posibilele schimbări în relațiile ruso-americane au determinat conducerea Raiffeisen să adopte o poziție de așteptare. O a treia sursă susține că, deși banca a întrerupt „tentativele serioase” de a-și vinde operațiunile din Rusia, evoluțiile interne din țară ar putea relansa acest proces în viitor.

În ciuda informațiilor furnizate de sursele FT, reprezentanții oficiali ai RBI au declarat că procesul de vânzare a Raiffeisenbank Rusia „este în continuare în derulare”.

Raiffeisen a fost una dintre puținele bănci occidentale care au rămas active în Rusia după începerea invaziei în Ucraina, în ciuda presiunilor internaționale. Subsidiarele sale din Rusia au generat profituri considerabile, dar prezența sa în regiune a fost intens criticată, inclusiv de autoritățile europene și americane.

Suspiciunile privind o posibilă schimbare de ton în relațiile dintre SUA și Rusia readuc în discuție complexitatea deciziilor corporative ale instituțiilor occidentale în regiuni cu regimuri sancționate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | ADUNAREA GENERALĂ A MEMBRILOR ACI MOLDOVA
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | CHIȘINĂUL, ÎN PREGĂTIRI PENTRU SĂRBĂTORILE PASCALE
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | Agențiile Teritoriale dotate cu 55 de mașini noi
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | 16 ANI DE LA REVOLUŢIA DIN APRILIE 2009
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei
NO COMMENT | IGSU a primit 19 autospeciale de intervenție, donate de Guvernul Japoniei