Mâncarea ieftină întoarce angajații la birou. Metoda inedită folosită de companiile din Londra

22 Nov. 2022, 16:28
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  MD Bani
22 Nov. 2022, 16:28 // Bani și Afaceri //  MD Bani

Angajatorii din Londra încep să folosească atractivitatea oferită de mâncarea subvenţionată pentru a-i face pe angajaţi să revină la munca de la birou, transmite Bloomberg.

Compass Group, una din cele mai mari companii de catering, cu mii de clienţi la nivel mondial, a înregistrat o creştere a numărului de angajatori care oferă mese subvenţionate.

Potrivit informațiilor, clienţii companiei se îndreaptă spre feluri de mâncare mai ieftină.

Mesele ieftine la locul de muncă pot fi o modalitate prin care angajaţii de la birouri pot contracara impactul pe care inflaţia accelerată şi dobânzile ridicate îl au asupra portofelului lor.

Îngrijorările cu privire la securitatea locului de muncă este un alt factor care încurajează revenirea angajaţilor la birou, pe măsură ce economia încetineşte. În timp ce unele birouri au fost practic închise în primele zile ale pandemiei, ca urmare a recomandărilor guvernelor privind munca de acasă, Blakemore spune că în prezent birourile sunt ocupate de clienţii Compass în medie mai mult de trei zile pe săptămână. Înainte de pandemie gradul mediu de ocupare era de aproximativ patru zile pe săptămână.

Un studiu recent efectuat de platforma LinkedIn a descoperit că este posibil ca munca de la distanţă să fi trecut de momentul de vârf în Marea Britanie, în condiţiile în care unele companii au început deja să reducă programul de lucru flexibil pentru actualii angajaţi.

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!