CNPF bate ultimul cui în afacerea cu asigurări a milionarului Stati

05 Dec. 2022, 11:14
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
05 Dec. 2022, 11:14 // Actual //  bani.md

Comisia Națională a Pieției Financiare a suspendat licența de activitate a companieii de asigurări Garnație până în data de 10 martie 2023.

„Menținerea administrării speciale la CA „GARANȚIE” SA, urmare a examinării Raportului administratorului special, cu suspendarea, până la 10 martie 2023, a licenței entității menționate pentru dreptul de a desfășura activitate în domeniul asigurărilor (asigurări generale). În aceeași ședință, Consiliul de administrație a aprobat candidatura dl. Nicolai Iliev desemnat pentru exercitarea funcției de actuar al CA ,,GARANȚIE” SA”, se arată în decizia CNPF.

În primăvara anului 2022 CNPF a instituit administrare specială la compania de asigurări urmare a neconformării prescripțiilor repetate emise de autoritatea de supraveghere privind înlăturarea acelorași încălcări – remedierea și lichidarea deficitului de active pentru acoperirea fondului asiguraților pe parcursul mai multor perioade de raportare.

La sfârșitul anului 2021, compania de asigurări Garanție a contabilizat pierderi de peste jumătate de milion de lei. Activele asiguratorului au însumat 52,7 mil. de lei. Primele brute subscrise erau de 15,2 mil. de lei, iar despăgubirile achitate – 5,2 mil. de lei.

Compania de asigurări Garanție este membră a grupului financiar-industrial ASCOM, controlat de milionarul moldovean Anatol Stati, care deține o participație de 100% din acțiunile asiguratorului. Capitalul social constituie 19,8 mil. lei. Compania a fost fondată în 1993.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

14 Iul. 2026, 17:51
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
14 Iul. 2026, 17:51 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Energocom Trading SRL a câștigat licitația organizată pe platforma Bursa Română de Mărfuri EST pentru furnizarea gazelor naturale către S.A. „Termoelectrica” în perioada octombrie–noiembrie 2026 și va asigura astfel o parte din necesarul de combustibil pentru începutul sezonului rece.

Potrivit companiei, contractul vizează livrarea unei cantități estimate de 618.438 MWh de gaze naturale, echivalentul a aproximativ 58,6 milioane de metri cubi.

Conform documentației licitației, pentru luna octombrie sunt planificate livrări de 178.911 MWh, iar pentru noiembrie – 439.527 MWh.

Gazele vor fi utilizate de Termoelectrica pentru producerea energiei termice și electrice, în contextul pregătirii și începerii sezonului de încălzire.

Reprezentanții Energocom susțin că adjudecarea contractului consolidează poziția Energocom Trading pe segmentul concurențial al pieței gazelor naturale din Republica Moldova și demonstrează capacitatea companiei de a oferi soluții competitive pentru consumatorii industriali și instituționali.

Termoelectrica asigură circa 25 la sută din necesarul de curent al Republicii Moldova și livrează căldură centralizată în municipiul Chișinău. În prezent, datoriile istorice sunt de circa 1,3 miliarde de lei către Energocom și încă 660 de milioane de lei către Moldovagaz.