Gigantul Google anunță concedieri masive în întreaga lume! 12 mii de angajați vor rămâne fără job

20 Ian. 2023, 15:50
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
20 Ian. 2023, 15:50 // Actual //  bani.md

Google va concedia aproximativ 12 mii de angajați la nivel global (peste 6% din total). Argumentează că în ultimii ani “se pregătise pentru altă realitate economică decât cea din prezent”. Și Microsoft a anunțat o decizie similară săptămâna aceasta.

Sundar Pichai, directorul executiv al Alphabet (compania-mamă a Google), a precizat într-un email transmis angajaților și preluat de agențiile internaționale de presă că sunt vizate toate departamentele ale companiei, din întreaga lume, inclusiv cele de resurse umane, producție, funcții corporative și inginerie. Pichai a transmis că își asumă “întreaga responsabilitate pentru deciziile care au adus compania în acest punct“.

“Trebuie acum să ne concentrăm atenția, să ne recalculăm costurile, și să ne îndreptăm abilitățile și capitalul către cele mai importante priorități“, a mai declarat acesta, menționând că Alphabet “are acum în față o oportunitate substanțială“, referindu-se la dezvoltarea inteligenței artificiale, considerat un domeniu-cheie, având în vedere că Google se confruntă cu un avans al celorlalte companii concurente pe piață.

În luna octombrie a anului trecut, compania a raportat venituri sub așteptările analiștilor. Profitul generat a scăzut cu până la 27% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, la 13,9 miliarde de dolari. Sundar Pichai a avertizat atunci că Google va reduce din cheltuieli. Un alt director al Alphabet a precizat că va reduce, în ultimul trimestru al anului trecut, cu mai mult de jumătate numărul de noi locuri de muncă disponibile.

Google a adoptat în ultimele luni ale anului trecut o serie de decizii în vederea reducerii costurilor, printre care amânarea următoarei generații de laptopuri Pixelbook și renunțarea la serviciul Stadia. În această săptămână, Microsoft a anunțat, de asemenea, că face zece mii de concedieri până la sfârșitul celui de-al treilea trimestru din acest an. În noiembrie, și compania Meta (Facebook) a anunțat că va concedia peste 11 mii de persoane, circa 13% din totalul numărului de angajați, în cadrul unui plan de reducere a cheltuielilor.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

29 Iul. 2026, 17:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
29 Iul. 2026, 17:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Directorul general al Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE), Alexei Taran, susține că instituția este dispusă să renunțe la actualul sediu închiriat, pentru care achită aproximativ 8 milioane de lei anual, dacă autoritățile vor identifica o alternativă.

Declarația a fost făcută la ședința Comisiei economie, după ce deputatul Vasile Costiuc l-a întrebat dacă ANRE ar accepta să se mute într-un alt imobil, mai puțin costisitor.

„Dacă noi, cei din opoziție, depunem efort și identificăm un spațiu, sunteți dispuși să treceți într-un alt spațiu care să nu ne coste 8 milioane de lei anual?”, l-a întrebat Costiuc.

„Cu mare drag și acesta este și scopul nostru. Din 2019, când s-a încheiat contractul de chirie, în fiecare an am solicitat autorităților să identifice un spațiu. Desigur, dacă dumneavoastră sunteți mai activi și identificați un spațiu, suntem dispuși să discutăm condițiile și să vedem ce soluție poate fi găsită”, a răspuns Alexei Taran.

ANRE achită lunar peste 32.000 de euro pentru închirierea sediului, ceea ce înseamnă aproximativ 8 milioane de lei pe an. Instituția închiriază o suprafață totală de 2.115 metri pătrați, dintre care 1.468 de metri pătrați sunt amenajați pentru spațiile de lucru ale angajaților.

Imobilul este deținut de soții Aliona și Andrei Golban. Andrei Golban este președintele Federației de Judo din Republica Moldova. În 2016, acesta a fost reținut într-un dosar penal, fiind suspectat că, împreună cu un sportiv de performanță și un fost polițist, ar fi încercat să extorcheze 13 milioane de ruble rusești de la un cetățean moldovean care activa în Federația Rusă. La acea vreme, Inspectoratul General al Poliției afirma că Golban și ceilalți suspecți ar fi făcut parte dintr-o grupare criminală condusă de Grigore Caramalac, alias „Bulgaru”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!