Cheltuieli uriașe pentru Moldova: Jumătate din banii de la buget sunt pentru domeniul social

26 Iun. 2024, 12:58
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
26 Iun. 2024, 12:58 // Actual //  bani.md

Astăzi, 26 iuni, Comisia Protecție Socială, Sănătate și Familie a examinat proiectul de modificare a bugetului Asigurărilor Sociale de Stat pentru anul curent, în conformitate cu indicatorii revizuiți ai bugetului de stat pentru anul 2024. Propunerea, care va fi supusă plenului Parlamentului pentru adoptare, vizează o majorare semnificativă a veniturilor și cheltuielilor totale ale acestui buget.

Potrivit documentului prezentat, se propune o majorare totală de 220 117,8 mii de lei, elevând bugetul Asigurărilor Sociale de Stat la suma de 43 024 573,1 mii de lei. Această ajustare va permite implementarea mai eficientă a politicii sociale, concentrându-se în special pe sprijinirea familiilor și protecția socială a categoriilor vulnerabile.

În cadrul acestor modificări, suma alocată pentru protecția familiei și copiilor va fi majorată cu 272 090,8 mii de lei. Fondurile suplimentare vor susține finanțiar familiile la nașterea copilului, prin acordarea unei indemnizații de 20 000 de lei, și vor asigura sprijin pentru îngrijirea copiilor cu vârsta de până la 2 ani. De asemenea, se va sprijini financiar creșterea copiilor gemeni sau a celor născuți dintr-o singură sarcină până la vârsta de 3 ani, cu o majorare a cheltuielilor de 1 683,5 mii de lei.

În plus, se prevede o majorare semnificativă pentru protecția socială în cazuri excepționale, cu o sumă suplimentară de 185 446,6 mii de lei. Aceste fonduri vor fi direcționate către sprijinirea categoriilor de populație vulnerabile, inclusiv pentru reducerea vulnerabilității energetice.

Proiectul de modificare a Legii bugetului Asigurărilor Sociale de Stat pentru anul 2024 a fost elaborat în colaborare de către Casa Națională de Asigurări Sociale și Ministerul Muncii și Protecției Sociale, reflectând angajamentul pentru îmbunătățirea condițiilor de viață ale cetățenilor și susținerea familiilor în Moldova. Inițiativa va fi supusă dezbaterii și votului în plenul Parlamentului în săptămânile următoare.

Proiectul bugetului de stat pentru anul 2024 prevede majorarea deficitulu icu 1,1 miliarde de lei, la 16,7 miliarde de lei. Veniturile sunt preconizate la 82,6 miliarde de lei, cu 386,3 mil. lei mai mult, iar veniturile cu 902 milioane de lei mai puțin, la 60,2 miliarde de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

06 Iun. 2026, 15:25
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  Ursu Victor
06 Iun. 2026, 15:25 // Oameni şi Idei //  Ursu Victor

Președintele Asociației Prosumatorilor și Comunităților de Energie (APCE), Dan Pîrșan, a lansat un atac la adresa fostei șefe a companiei Electroca, Corina Popescu, al cărei nume este vehiculat pentru funcția de ministru al Energiei în viitorul Executiv de la București.

Într-o postare publică, Pîrșan susține că Popescu a ocupat de-a lungul timpului mai multe funcții-cheie în sectorul energetic, inclusiv cele de secretar de stat în Ministerul Energiei, director general al Transelectrica și director general al Electrica.

Acesta readuce în atenție episodul din mai 2022, când Corina Popescu a fost revocată din funcția de director general al Electrica înainte de expirarea mandatului. Potrivit lui Pîrșan, compania a anunțat inițial o compensație de aproximativ 400.000 de euro, însă raportările ulterioare ar fi indicat că suma totală acordată pentru încetarea anticipată a contractului de mandat s-a ridicat la circa 3,42 milioane de lei brut, echivalentul a aproximativ 680.000 de euro.
„Adică exact rețeta românească: pleci înainte de termen, dar nu pleci supărat. Pleci cu sute de mii de euro”, a afirmat liderul APCE.

În opinia sa, cazul ridică semne de întrebare privind responsabilitatea publică și mecanismele de verificare a eventualelor conflicte de interese în sectorul energetic, în contextul în care foști manageri și demnitari revin frecvent în poziții de influență în companii de stat, instituții publice sau firme de consultanță.

Pîrșan a declarat că România are nevoie de „energie, nu de uși rotative pentru protejații sistemului” și și-a exprimat speranța că discuțiile privind eventualele numiri în noul Guvern vor fi analizate atent.

Corina Popescu nu a comentat deocamdată public acuzațiile formulate de președintele APCE. Postarea reprezintă poziția autorului și nu conține concluzii ale unor instituții de control privind existența unor conflicte de interese sau încălcări ale legislației.