Cine sunt cei mai activi votanți

20 Oct. 2024, 18:03
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
20 Oct. 2024, 18:03 // Actual //  Ursu Victor

Cei mai activi votanți sunt cei cu vârsta între 56 și 65 de ani, unul din cinci persoane.

Totodată, unul din șase persoane care a votat până la ora 17:50 are între 66 și 75 de ani.

Cu o pondere de 18 la sută sunt cei cu vârsta cuprinsă între 36 și 45 de ani.

Cea mai scăzută prezență la vot o au tinerii – 18 – 25 de ani, cu pondere de 7,5 la sută.

Numărul celor care și-au exprimat votul a constituit la ora publicării știrii 1,3 milioane sau 45,7 la sută din numărul celor înscriși în listele electorale.

25 Mart. 2026, 14:47
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
25 Mart. 2026, 14:47 // Actual //  Grîu Tatiana

Consumul de energie electrică pe malul drept al Nistrului este acoperit integral pentru ziua de 25 martie, fără a fi necesară energia de avarie, anunță Energocom.

„Necesarul de consum de energie electrică al malului drept este 100% acoperit comercial, fără accesarea energiei de avarie”, se arată în comunicatul companiei.

Energocom precizează că acest lucru a fost posibil datorită cooperării cu operatorii de transport din România, Ucraina și alte state din regiune, precum și obținerii capacităților necesare pe piața intra-day.

Cu toate acestea, situația rămâne fragilă. Energocom avertizează că, din cauza limitărilor tehnice privind capacitatea de import, riscurile de deconectări nu sunt excluse în următoarele zile.

În acest context, consumatorii sunt îndemnați să utilizeze rațional energia electrică, în special în orele de vârf, pentru a reduce presiunea asupra sistemului și a evita eventuale întreruperi.

Compania mai recomandă cetățenilor să se informeze doar din surse oficiale și promite să comunice în continuare transparent despre evoluțiile din sector.

Amintim că starea de urgență în energetică a fost instituită pentru 60 de zile, după ce atacurile Rusiei asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei au afectat și sistemul energetic al Republicii Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!