Adevăr crunt pentru moldoveni! Mia de metri cubi de gaz a ajuns la 1193 USD

12 Apr. 2022, 15:38
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
12 Apr. 2022, 15:38 // Actual //  bani.md

Republica Moldova depinde foarte mult de gazul achiziționat din import, în special din Rusia. Iar acest lucru influențează și nivelul prețurilor.

Prețul mediu pentru mia de metri cubi de gaz a ajuns în luna aprilie la 1193 USD, potrivit președintelui Moldovagaz, Vadim Ceban.

Anterior acesta a lăsat să se înțeleagă că în cazul în care prețurile de achiziție a metanului vor crește nu este exclus să se adreseze la ANRE cu solicitarea de majorare a tarifului la gaz pentru consumatorii finali.

Republica Moldova este dependentă de gazul rusesc 100%.

În data de 26 martie, Republica Moldova a aderat la Platforma de achiziţii comune a UE. Platforma urmează să faciliteze contactele cu furnizorii internaţionali pentru a diversifica sursele de aprovizionare a europenilor. Comisia Europeană a început deja negocierile cu principalele ţări producătoare (Norvegia, Qatar, Algeria) şi a anunţat vineri un acord cu Statele Unite pentru ca acestea să îşi mărească livrările de gaze naturale lichefiate către UE.

În data de 7 aprilie, Paramentul a votat modificarea legii gazelor care prevede asigurarea securității energetice a Republicii Moldova. Legea prevede și crearea rezervelor de gaz. În proiect este reglementată obligativitatea furnizorului de ultima opțiune de a stoca, în una din țările vecine, rezerve de gaze naturale, într-un volum suficient pentru o perioadă de două luni de iarnă. În caz contrar vor fi pasibili sancționării.

Pentru mai multă diversitate și comoditate, urmărește contul nostru de INSTAGRAM!

Realitatea Live

02 Dec. 2025, 12:03
 // Categoria: Slider // Autor:  Grîu Tatiana
02 Dec. 2025, 12:03 // Slider //  Grîu Tatiana

Exporturile Rusiei de gaze naturale lichefiate (GNL) au scăzut în ritm anual cu 2% în perioada ianuarie-noiembrie 2025, la 28,4 milioane tone metrice (mmt), deşi în noiembrie s-a înregistrat un avans de 10%, a anunţat furnizorul global de date LSEG, transmite bursa.ro.

Lansarea livrărilor de la noua fabrică Arctic LNG 2 a majorat exporturile ruse în octombrie şi noiembrie. Totuşi, exporturile Rusiei de gaze naturale lichefiate sunt în declin de la începutul anului, în urma sancţiunilor americane impuse în urma invadării Ucrainei, în special cele împotriva noii fabrici Arctic LNG 2, ceea ce a limitat semnificativ utilizarea flotei de vapoare pentru transportarea combustibililor.

Sancţiunile vizează reducerea capacităţii Rusiei de a finanţa războiul aflat acum în al patrulea an, pe fondul unor presiuni tot mai mari asupra economiei şi al unui deficit bugetar tot mai mare. Chiar înainte de ultimele restricţii impuse de SUA, Guvernul rus se aştepta ca veniturile din vânzările de petrol şi gaze, care reprezintă aproape un sfert din bugetul de stat, să scadă la cel mai redus nivel din ultimii patru ani, din cauza preţurilor mai mici la ţiţei şi a aprecierii rublei.

Exporturile de la Arctic LNG 2 ajung doar în China. La finalul lunii august, China a primit prima navă cargo cu gaze naturale lichefiate de la Arctic LNG 2, arată datele de la Kpler şi LSEG, cu câteva zile înaintea întâlnirii dintre preşedintele rus Vladimir Putin şi omologul chinez Xi Jinping.

Exporturile GNL din Rusia spre Europa au scăzut în ritm anual cu 16% în perioada ianuarie-noiembrie 2025, la 12,3 milioane tone.

Livrările de la uzina a Yamal LNG a companiei ruse Novatek au crescut în ritm anual cu 2,4% în noiembrie, la 1,7 milioane tone. De la începutul anului, exporturile de la această facilitate au scăzut în ritm anual cu 5%%, la 16,9 milioane tone.

De asemenea, livrările de la Arctic LNG 2 au scăzut luna trecută la 224.000 tone, în timp ce în primele 11 luni din acest an livrările s-au situat la 1,1 milioane tone, China primind aproximativ un milion de tone.

Exporturile de la proiectul controlat de Gazprom Sakhalin-2, orientate spre Asia, au scăzut în ritm anual cu 2% luna trecută, la 0,98 mmt.

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII