Adio, bani cash! Surpriza pregătită de BNM comercianților

26 Iun. 2023, 09:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
26 Iun. 2023, 09:42 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Banca Națională a Moldovei (BNM) a decis să plafoneze comisioanele interbancare percepute la operațiunile cu cardul de plată. Această măsură va duce nemijlocit la scăderea costurilor suportate atât de agenții economici, cât și de consumatorii finali.

Astfel, comisioanele interbancare aplicate vor fi micșorate, în trei etape, timp de doi ani, de la valoarea de 1,6% și 2,5%, cât este acum, până la 0,5% – 0,6%.

Concomitent, BNM vrea să stimuleze competitivitatea pe piața cardurilor de plată, asigurând și  transparența comisioanele aplicate de prestatorii de servicii de plată (PSP).

Hotărârea este publicată pe pagina web a BNM. Înainte de aprobare, decizia a fost consultată cu subiecții pieței de plăți și reprezentanții sectorului bancar. Astfel, a fost identificată soluția care să asigure continuitatea serviciilor, dar și scăderea treptată a tarifelor.

Documentul reprezintă un pas important în procesul de armonizare a legislației Republicii Moldova cu cerințele UE – un angajament asumat de țara noastră pentru aderarea la Uniunea Europeană.

Ultimele date ale Băncii Naționale a Moldovei relevă că în 5 luni ale anului, extragerile de pe cardurile bancare s-au majorat cu 22,3%, la 18,4 miliard de lei.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

05 Ian. 2026, 09:21
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
05 Ian. 2026, 09:21 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Cotaţiile la aur şi argint au crescut luni, investitorii analizând riscurile geopolitice sporite în urma capturării liderului venezuelean Nicolas Maduro de către SUA, transmite Bloomberg.

Pe piaţa spot, cotaţia aurului a crescut luni cu până la 2,1%, depăşind 4.420 dolari pe pe uncie, în timp ce argintul a câştigat aproape 5%. Preşedintele SUA, Donald Trump, a reafirmat duminică seara că Statele Unite sunt acum “la conducere” în Venezuela, în urma capturării preşedintelui Nicolas Maduro, ceea ce a provocat incertitudine cu privire la viitoarea guvernare a naţiunii sud-americane. Trump a spus că Washingtonul are nevoie de “acces total” la ţară, inclusiv la rezervele sale de petrol.

Episodul “a consolidat un context de incertitudine geopolitică”, a declarat Christopher Wong, analist la Oversea-Chinese Banking Corp din Singapore. Cu toate acestea, riscurile imediate sunt limitate, deoarece “evoluţiile din Venezuela indică o finalizare relativ rapidă, mai degrabă decât un conflict militar prelungit”, a spus Christopher Wong.

Scumpirea aurului vine după ce metalul preţios a înregistrat cea mai bună performanţă anuală din 1979, atingând o serie de recorduri pe parcursul anului trecut, graţie sprijinului din partea achiziţiilor băncilor centrale şi a intrărilor fondurilor tranzacţionate la bursă garantate cu lingouri. De asemenea, trei reduceri succesive ale dobânzilor de către Rezerva Federală a SUA au fost un alt factor favorabil pentru metalele preţioase, care nu plătesc dobânzi.

Marile bănci mizează pe noi creşteri ale aurului în acest an, în special având în vedere că Fed se aşteaptă să continue să reducă dobânzile şi că Trump va schimba echipa de conducere a băncii centrale a SUA. Goldman Sachs Group Inc a avertizat luna trecută că scenariul său de bază este o creştere a cotaţiei aurului până la 4.900 de dolari pe uncie, cu riscuri în creştere.

La rândul său, argintul a crescut chiar mai mult decât aurul anul trecut, depăşind niveluri care până de curând păreau de neconceput. Pe lângă factorii care au ajutat aurul, argintul a beneficiat şi de îngrijorările susţinute că administraţia americană ar putea impune în cele din urmă tarife de import.

Luni la prânz, pe piaţa din Singapore, aurul a crescut cu 1,8%, ajungând la 4.409,84 dolari pe uncie. Argintul a crescut cu 3,5%, ajungând la 75,38 dolari pe uncie. Platina şi paladiul au crescut fiecare cu aproximativ 2%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!