Agenția de Investiții și Institutul de Export și Cooperare Internațională din Israel au încheiat un acord de colaborare

22 Iun. 2023, 14:31
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Iun. 2023, 14:31 // Actual //  MD Bani

Agenția de Investiții Invest Moldova (AIM) și Institutul de Export și Cooperare Internațională din Israel (IECII) au încheiat miercuri, 21 iunie, un Aranjament de Asistență Mutuală, pentru a propulsa oportunitățile de investiții și colaborare comercial-economică, deschizând calea extinderii cooperării în special în domeniile investițiilor, organizarea acțiunilor bilaterale, forumurilor de afaceri, efectuarea schimbului de informații și expertiză, precum și sprijinul reciproc în extinderea și consolidarea prezenței pe noi piețe. Documentul a fost semnat în cadrul unei ceremonii oficiale de către E.S. domnul Alexandr Roitman, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Statul Israel în numele AIM, și E.S. Nili Shalev, Director Executiv al IEICI.

Directorul executiv Nili Shalev a reiterat interesul IECII de a conlucra strâns cu Republica Moldova și de a contribui la extinderea legăturilor bilaterale, inclusiv a componentei economice a acestora.

Directorul general adjunct al AIM, Ion Iordache, prezent la ceremonie printr-o videoconferință a extins invitația pentru colegii israelieni de a vizita Republica Moldova pentru a continua dialogul reciproc avantajos. Documentul semnat astăzi vizează promovarea și consolidarea relațiilor comerciale dintre Republica Moldova și Statul Israel.

Ambasadorul Roitman a menționat că semnarea acestui document simbolic va oferi o bază foarte bună pentru promovarea investițiilor și a cooperării în mediul de afaceri, reunind antreprenori moldoveni și israelieni. Acest eveniment pune accent pe relațiile bilaterale de prietenie și interesul comun pentru cooperarea economică și comercială dintre Republica  Moldova și Statul Israel.

Institutul de Export și Cooperare Internațională din Israel reprezintă instituția de bază pentru a stabili contactele de afaceri cu companiile israeliene. Înființată și finanțată de guvernul Israelului și sectorul privat, IECII deține o expertiză vastă în cercetarea tehnologiilor și produselor, crearea a întreprinderilor mixte și alianțe strategice cu companii israeliene, care activează de o jumătate de secol.

IECII este o organizație non-profit care oferă acces la sferele de afaceri relevante și la resurse guvernamentale. Cu experiență în industriile de top din Israel, IECII oferă informațiile necesare pentru a se conecta, a negocia și a face afaceri cu companiile din Israel. Informații suplimentare despre IEICI găsiți AICI.

AIM – Agenția Invest Moldova este o organizație guvernamentală aflată în subordinea Primului Ministru al Republicii Moldova, fiind principala sursă de informare și asistență pentru potențialii investitori. AIM este Ambasadorul Brandului de țară, poziționând Moldova pe harta economică globală, mandatată pentru atragerea investițiilor, facilitarea exporturilor și promovarea turismului.

AIM oferă servicii personalizate pentru potențialii investitori pe parcursul procesului de decizie de investiție. De asemenea, AIM sprijină investitorii existenți în extinderea operațiunilor lor.

AIM are ca obiectiv implementarea politicilor economice de stat în domeniile de activitate mandatate, care vor contribui la creșterea economiei naționale prin stabilirea de parteneriate public-privat.

Domeniile principale de activitate ale AIM sunt: Atragerea investițiilor, Dezvoltarea comerțului, Promovarea exporturilor, Managementul evenimentelor economice, Promovarea turismului, Promovarea mărcilor de țară, Diplomația economică, Misiuni comerciale, Târguri și expoziții. Informații suplimentare despre AIM găsiți AICI.

Realitatea Live

28 Nov. 2025, 17:40
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
28 Nov. 2025, 17:40 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Gazprom a raportat un profit net de 134,2 miliarde de ruble (1,34 miliarde de euro) în trimestrul III al anului 2025, după ce în aceeași perioadă a anului trecut compania înregistrase o pierdere de aproape 53 de miliarde de ruble (0,53 miliarde de euro), potrivit raportului companiei.

Pentru primele nouă luni ale anului, profitul atribuibil acționarilor se ridică la 1,17 trilioane de ruble (11,7 miliarde de euro), însă cifra este sub așteptările analiștilor consultați de Interfax, care anticipau un rezultat de circa 200 de miliarde de ruble doar pentru trimestrul III.

Veniturile Gazprom în trimestrul III au totalizat 2,175 trilioane de ruble, în scădere cu 9,8% față de anul precedent, însă peste nivelul prognozat de specialiști (2,164 trilioane de ruble).

Pe segmente: veniturile din gaz au scăzut cu 15,4%, până la 1,14 trilioane de ruble, iar veniturile din petrol au coborât cu 10,5%, la 1,01 trilioane de ruble. În total, pentru primele nouă luni ale anului 2025, cifra de afaceri a grupului a scăzut cu 4,5%, până la 7,17 trilioane de ruble. Profitul înainte de impozitare în trimestrul III a coborât cu aproape 20%, ajungând la 230,3 miliarde de ruble.

În primul semestru al anului, Gazprom raportase un profit net IFRS de 983,1 miliarde de ruble, cu 6% mai mic decât în aceeași perioadă a anului trecut, o evoluție pusă pe seama aprecierii rublei și a scăderii prețurilor la petrol.

Acțiunile Gazprom au crescut cu 1,85% pe bursa de la Moscova, atingând un vârf de 126,35 ruble, înainte ca avansul să se tempereze la 1,5%.

Analiștii avertizează însă că dividendele vor rămâne sub semnul întrebării în următorii ani, în contextul: creșterii programelor de investiții, scăderii prețurilor internaționale la gaz,
planului UE de a elimina importurile de gaz rusesc prin conducte până la sfârșitul lui 2027.

Gazprom nu a mai plătit dividende din 2022, când acționarii au primit 51,03 ruble pe acțiune, cu o randament de aproximativ 26%.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII