Angela Merkel a mărturisit. Se teme să intre în istorie ca o „persoană leneșă”

21 Mai 2021, 07:25
 // Categoria: Oameni şi Idei // Autor:  MD Bani
21 Mai 2021, 07:25 // Oameni şi Idei //  MD Bani

Angela Merkel a mărturisit, după 16 ani la conducerea guvernului Germaniei, că nu și-ar dori ca în cărțile de istorie să se scrie despre ea că „a fost leneșă”. Șefa guvernului de la Berlin a fost întrebată, la un post de radio ce nu i-ar plăcea să se scrie despre ea în cărțile de istorie, relatează AFP, citat de Agerpres.

Șefa guvernului german, care se va retrage din funcţie după alegerile legislative din 26 septembrie, este cunoscută drept o persoană foarte muncitoare şi rezistentă, atât în şedinţele de negocieri cu lideri ai altor state, cât şi cu şefii de landuri germane. Cu toate acestea, întrebată joi în timpul unui forum organizat de postul de radio WDR despre ce nu i-ar plăcea să se scrie despre ea în cărţile de istorie, Angela Merkel a avut un singur răspuns: „Că aş fi fost leneşă”.

De la maratoane diplomatice până la summituri europene ce se prelungeau târziu în noapte, Angela Merkel a uimit mereu prin rezistenţa sa la oboseală. De altfel, apropo de regimul ei de dormit, ea a explicat în 2015: „Am capacităţi demne de o cămilă. Am o oarece aptitudine spre acumulare. Însă, la un moment dat, trebuie totuşi să-mi refac plinul”.

În acel an, de exemplu, ea a avut parte de o noapte albă şi de 16 ore de negocieri la Minsk pentru un armistiţiu în Ucraina, apoi de două zile de summit european în care s-a aflat în prima linie, asupra crizei din Grecia.

Angela Merkel şi-a făcut întotdeauna un titlu de glorie în a consulta şi concilia, chiar dacă acest lucru o face să întârzie în a lua o decizie.

„Metoda mea de lucru a fost întotdeauna de a crea legături, de a rezolva conflicte prin discuţie”, în opoziţie cu alte comportamente ce constau în „a alimenta tensiunile şi a le lăsa să explodeze”, a mai explicat ea în timpul acestui forum.

Realitatea Live

05 Nov. 2025, 17:02
 // Categoria: Homepage // Autor:  Grîu Tatiana
05 Nov. 2025, 17:02 // Homepage //  Grîu Tatiana

Sergiu Harea, Președintele Camerei de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM), a participat la ședința Adunării Generale Eurochambres, care a reunit reprezentanți ai camerelor de comerț din întreaga Europă pentru a discuta prioritățile organizației și alegerea conducerii pentru mandatul 2026–2027.

În cadrul reuniunii au fost analizate concluziile European Parliament of Enterprises, desfășurat pe 4 noiembrie, și raportul președintelui Eurochambres privind activitățile recente ale organizației. Discuțiile au reflectat provocările actuale ale mediului de afaceri european și direcțiile strategice pentru perioada următoare.

Un moment central l-a constituit alegerea conducerii: Vladimír Dlouhý (Republica Cehă) a fost reconfirmat președinte prin vot secret, iar vicepreședinți au fost aleși Juho Romakkaniemi (Finlanda) și Aigars Rostovskis (Letonia).

Participanții au discutat și calendarul principalelor activități planificate pentru 2026, fiind invitați să contribuie cu propuneri menite să consolideze cooperarea europeană. Evenimentul a evidențiat angajamentul membrilor Eurochambres de a sprijini mediul de afaceri european și de a intensifica colaborarea între statele membre, inclusiv cu Republica Moldova.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII