Apocalipsa energetică! Vestmoldtransgaz, în prima linie în lupta pentru asigurarea aprovizionării cu metan

06 Dec. 2024, 17:24
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
06 Dec. 2024, 17:24 // Actual //  Ursu Victor

O provocare majoră este lipsa rezervării capacității de transport a gazelor naturale pe traseul transbalcanic în regim revers flow, care afectează consumatorii de pe malul stâng al Nistrului. Rezervarea capacității pentru luna ianuarie 2025 trebuie realizată până la data de 16 decembrie 2024, ora 18:00, iar pentru ziua de 1 ianuarie 2025, până pe 31 decembrie 2024, ora 18:00, se arată în informația Ministerului Energiei care a organizat o ședință Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică și întreprinderile din sectorul energetic.

„S-a decis că operatorul sistemului de transport a gazelor din Moldova, VestMoldTransGaz, va colabora strâns cu toți operatorii de pe traseul transbalcanic, având ca prioritate monitorizarea zilnică a rezervării capacității de către traderi și furnizarea de gaze naturale, cu raportarea constantă către Ministerul Energiei”, se mai spune în mesajul ministerului.

În cadrul întâlnirii, au fost discutate măsurile imediate pentru asigurarea aprovizionării cu gaze naturale pentru consumatorii protejați, mobilizarea capacităților interne de generare a energiei electrice și maximizarea importurilor de energie electrică.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

24 Ian. 2026, 09:51
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
24 Ian. 2026, 09:51 // Actual //  Ursu Victor

Uniunea Europeană va suspenda pentru încă șase luni aplicarea tarifelor comerciale de retorsiune asupra produselor din Statele Unite, în valoare totală de 93 de miliarde de euro (aproximativ 109 miliarde de dolari), informează Bloomberg.

Decizia vine după ce președintele SUA, Donald Trump, a renunțat la amenințarea de a introduce tarife împotriva unor state membre ale Uniunea Europeană care s-au opus inițiativei sale privind anexarea Groenlandei.

Potrivit unui reprezentant al Comisia Europeană, Olof Gill, instituția responsabilă de politica comercială a UE intenționează să înainteze o propunere oficială pentru prelungirea suspendării contramăsurilor. Actuala perioadă de pauză expiră la data de 7 februarie.

Suspendarea tarifelor este văzută drept un semnal de detensionare a relațiilor comerciale transatlantice, într-un context marcat recent de amenințări cu escaladarea conflictelor comerciale între Bruxelles și Washington.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!