Apocalipsa gazieră. Tariful ar putea crește până la 14,7 lei, dacă prețul de achiziție rămâne neschimbat

11 Ian. 2022, 23:25
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
11 Ian. 2022, 23:25 // Actual //  bani.md

Tariful la gaz ar putea fi majorat din februarie până la 14,7 lei pentru un metru cub, acă prețul de achiziție rămâne la 646 USD per mia de metri cubi, potrivit ministrului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu.

Moldovagaz a spus că, cu adevărat după data de 20 ianuarie vor veni cu solicitarea de majorare a tarifului și cât va fi acest tarif. Și azi mi-a confirmat încă odată acest lucru. La conferința de presă am fost întrebat care va fi tariful dacă prețul de 646 de dolari s-ar menține și pe luna viitoare și am zis, din calculele preliminare ar fi un tarif de 14,6-14,7 lei”, a afirmat Spînu la postul de televiziune N4.

Potrivit ministrului, deja în primele 10 zile ale lunii ianuarie, prețul gazului scade la bursele internaționale, ceea ce este un lucru îmbucurător.

Majorarea tarifului este una din soluții, Moldovagaz discută contractarea unui credit bancar. Lunea viitoare se va discuta în Consiliul de Observatori al Moldovagaz posibilitatea amânării plății avansului. Acest lucru i l-am solicitat președintelui Gazprom, Alexei Miller”, a mai precizat Spînu.

 

Realitatea Live

09 Mart. 2026, 12:44
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
09 Mart. 2026, 12:44 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Prețul motorinei din Republica Moldova a ajuns la cel mai ridicat nivel din ultimii doi ani, avertizează economistul Veaceslav Ioniță. Potrivit acestuia, pentru ziua de mâine Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit un plafon maxim de 23,59 lei pentru un litru de motorină, cel mai mare nivel înregistrat în ultimii doi ani.

Economistul menționează că un preț mai mare a fost înregistrat doar în trimestrul IV al anului 2023. În același timp, ritmul de creștere al prețului este unul dintre cele mai accelerate din ultimii ani.

„În mai puțin de trei luni, prețul motorinei a crescut cu 4,89 lei pe litru, ceea ce reprezintă cea mai mare creștere din ultimii trei ani. O creștere mai mare a fost înregistrată doar în trimestrul IV al anului 2022”, a precizat Ioniță.

Potrivit analizei sale, mai mult de jumătate din această majorare s-a produs într-o perioadă foarte scurtă. Doar în ultimele șapte zile, motorina s-a scumpit cu aproximativ 2,7 lei pe litru.

Creșterea prețurilor afectează în special sectorul agricol, în contextul în care lucrările de primăvară sunt în plină desfășurare. Potrivit economistului, agricultorii deja resimt o majorare a costurilor de achiziție a motorinei de peste 27%.

În opinia lui Ioniță, evoluțiile de pe piețele internaționale indică faptul că scumpirile ar putea continua și în zilele următoare. „Tendința internațională arată clar că în această săptămână vom asista la un adevărat maraton zilnic de creștere a prețurilor”, susține expertul.

În ceea ce privește benzina COR 95, creșterea prețurilor este mai moderată decât în cazul motorinei, însă și în acest segment trendul rămâne unul ascendent.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!