Au apărut în vânzare corcodușele! Prețurile de astăzi la Piața Centrală

15 Iul. 2021, 14:19
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
15 Iul. 2021, 14:19 // Actual //  MD Bani

În fiecare zi, Întreprinderea Municipală Piața Centrală publică pe Facebook prețurile afișate la legume, fructe, verdeață și alte produse alimentare. Astăzi au apărut în vânzare și primele corcodușe, care pot fi cumpărate cu 15 lei pentru un kilogram, iar prunele se vând cu 17 lei.

În vânzare se găsește și agriș care poate fi cumpărat cu 30 – 35 de lei în dependență de sort. Kilogramul de coacăză roșie costă 30 de lei, iar cel de coacăză neagră 55. Murele pot fi cumpărate cu 55 de lei pe kilogram.

La mare căutare sunt piersicii și caisele, prețul acestora diferă în funcție de sort și producător. Prețul castraveților variază între 6 – 10 lei, iar cel al roșiilor începe de la 15 lei.

Dacă aveți poftă de porumb, acesta se vinde la bucată cu 4- 6 lei. La un preț mai mic sunt și păstăile, care pot fi cumpărate deja cu 15 lei.

Realitatea Live

13 Mai 2025, 15:18
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
13 Mai 2025, 15:18 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Marți, prețul aurului a revenit pe o tendință ascendentă, înregistrând o creștere de 1%, până la 3.261 dolari pentru o uncie troy, potrivit cotațiilor de la bursa Comex, în contextul unor așteptări prudente privind inflația din SUA și a ajustărilor recente ale tarifelor comerciale dintre Washington și Beijing.

Evoluția vine după o scădere bruscă de aproximativ 3% în sesiunea anterioară, generată de anunțurile conform cărora Statele Unite vor reduce tarifele pentru majoritatea bunurilor chinezești la 30%, iar China va aplica tarife mai mici pentru produsele americane – de 10%. Aceste măsuri au temperat temporar cererea pentru aur, considerat în mod tradițional un activ de refugiu în perioade de tensiune economică sau geopolitică.

Totodată, investitorii urmăresc cu atenție datele privind inflația din SUA pentru luna aprilie, care urmează să fie publicate marți, la ora 15:30 (ora Moscovei). Analiștii consultați de Trading Economics estimează că rata anuală a inflației va rămâne la 2,4%, nivel similar cu cel din luna martie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE
NO COMMENT | MĂSURI DE PREVENIRE A INCENDIILOR ÎN PERIOADA SĂRBĂTORILOR DE PAŞTE