Bolojan: Până în 2030, România va fi conectată prin autostrăzi și drumuri expres cu Republica Moldova și Ucraina

21 Nov. 2025, 17:35
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
21 Nov. 2025, 17:35 // Actual //  Grîu Tatiana

Până în 2029-2030, România va fi legată de Republica Moldova și Ucraina printr-o rețea de autostrăzi și drumuri expres, ca parte a programului de finanțare SAFE, a anunțat premierul României, Ilie Bolojan. 

Vineri, Guvernul de la București a finalizat procedurile pentru pregătirea aplicației de finanțare, care va fi discutată luni în cadrul ședinței Consiliului Suprem de Apărare a Țării și ulterior transmisă Comisiei Europene. „În următoarele două luni aplicația va fi analizată, iar până la finalul primului trimestru al anului viitor vom ști exact proiectele care vor fi finanțate prin programul SAFE”, a precizat Bolojan.

Aplicația totalizează 16,6 miliarde de euro, dintre care 4,2 miliarde sunt destinate infrastructurii, iar peste 12 miliarde vor finanța dotările pentru Armată, Ministerul de Interne și alte structuri de apărare. Pe partea de transport, peste 90% din fonduri vor fi alocate tronsoanelor de autostradă care leagă Pașcani de Ungheni și Republica Moldova, precum și Pașcani – Siret, spre Ucraina.

„Aceasta înseamnă că lucrările începute între București și Pașcani vor continua, astfel încât până în 2029-2030 și aceste secțiuni să fie finalizate. Nordul României va fi conectat la sud, atât pe relația Ucraina-București, cât și pe ruta Republica Moldova-Iași-București”, a subliniat premierul.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.