Briefingul Zilei: Liderii europeni, la hora mare din PMAN, de Ziua Independenței Moldovei

27 Aug. 2025, 15:08
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
27 Aug. 2025, 15:08 // Actual //  MD Bani

Pe 27 august 1991, deputații primului Parlament al Republicii Moldova au semnat Declarația de Independență. Trecută prin foc și prins sabie, Basarabia a devenit Stat suveran şi independent, unitar și indivizibil – Republica Moldova.

Au urmat ani în care libertatea țării a fost pusă în pericol. Întâi în 1992, când Rusia a provocat războiul de pe Nistru și a adus cazaci, ca să ne pună așa numita “armată pacificatoare” sub coaste și să creeze republici autoproclamate. Apoi în 1994 – când mișcările secesioniste din Găgăuzia au vrut divizare.

Mai târziu au apărut planuri de federalizare. Declarații privind încălcarea principiului neutralității au venit dintr-un singur stat, care de fapt este fix cel care îl tot încalcă din 1992 încoace.

Pe 7 aprilie 2009, schimbarea s-a cerut cu prețul Declarației de Independență, arsă în timpul asediului Președinției și Parlamentului. Ani mai târziu, deși riscam să devenim noi țintă, am găzduit zeci de mii de ucraineni care fugeau din calea războiului și am demonstrat lumii întregi că pacea și omenia sunt valorile pe care le ținem în capul mesei.

Acum, fiind la câțiva pași de la integrarea în Uniunea Europeană, războiul nostru pentru libertate nu este despre arme, ci despre cuvinte și atitudine. Ne confruntăm cu propaganda, dezinformarea și manipularea, iar miza este viitorul urmașilor noștri.

În 2025, la hora mare din Chișinău, de Ziua Independenței s-au adunat importanți lideri europeni. Au apreciat curajul nostru, ne-au încurajat determinarea și au reiterat că suntem așteptați la masa mare a UE. Acolo să ne vedem! Mândri și fericiți.

Realitatea Live

13 Ian. 2026, 16:42
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Grîu Tatiana
13 Ian. 2026, 16:42 // Bănci şi Finanţe //  Grîu Tatiana

Modificarea legislației privind activitatea concertată în sectorul asigurărilor a fost discutată în cadrul unor consultări organizate de Ministerul Finanțelor, împreună cu Banca Națională a Moldovei (BNM), cu participarea reprezentanților societăților de asigurare și ai asociațiilor de profil.

Inițiativa, elaborată de BNM și promovată de Ministerul Finanțelor, vizează consolidarea mecanismelor de supraveghere, clarificarea regulilor privind structura acționariatului și prevenirea riscurilor care pot afecta stabilitatea pieței de asigurări, prin sporirea transparenței și responsabilizarea acționarilor.

„Prin aceste consultări ne-am propus să ne asigurăm asupra nivelului de înțelegere a prevederilor, să clarificăm aspectele sensibile și să menținem un dialog deschis cu actorii direct vizați. De asemenea, am dorit să colectăm sugestii concrete pentru ajustarea proiectului”, a declarat secretara de stat a Ministerului Finanțelor, Cristina Ixari.

La discuții au participat și viceguvernatorii BNM, Tatiana Ivanicichina și Constantin Șchendra, alături de reprezentanți ai companiilor de asigurări și ai mediului investițional. Propunerile vor fi examinate și integrate în procesul de definitivare a proiectului de lege, care va parcurge etapele de avizare și transparență decizională prevăzute de legislație.

La situația din 30 septembrie 2025, în Republica Moldova activau 9 societăți de asigurare (dintre care 8 societăți practicau doar activitate de asigurări generale și o societate compozită desfășura simultan activitate în categoriile „asigurări generale” și „asigurări de viață”), 56 brokeri de asigurare și/sau de reasigurare, 53 agenți de asigurare și 34 agenți bancassurance.

Potrivit datelor BNM, în primele 9 luni ale anului trecut, activele totale ale societăților de asigurare au însumat 5,63 miliarde de lei, înregistrând o ușoară scădere față de sfârșitul trimestrului II, profitul net a ajuns la 121,3 milioane de lei, fiind cu 50,3% mai mic față de perioada similară a anului 2024, iar despăgubirile brute plătite au ajuns la 1,04 miliarde de lei, cu aproape 16% mai mult față de aceeași perioadă a anului 2024.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!