Ce ”cadou” îi pregăteșe UE lui Putin, după un an de război. Anunțul, făcut ”cu plăcere” de șefa Comisiei Europene

03 Feb. 2023, 05:00
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Feb. 2023, 05:00 // Actual //  bani.md

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a anunțat joi, 2 februarie, la Kiev, că un Centru internaţional de Urmărire Penală a ”crimei de agresiune” din Ucraina urmează să fie înfiinţat la Haga, relatează CNN.

”Rusia trebuie să dea socoteală în justiţie pentru crimele sale odioase. Procurori din Ucraina şi din Uniunea Europeană (UE) lucrează deja împreună. Culegem probe, iar ca un prim pas îmi face plăcere să anunţ că un Centru Internaţional de Urmărire Penală a crimei de agresiune din Ucraina urmează să fie înfiinţat la Haga”, a declarat, alături de preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski, Ursula von der Lyen.

ONU defineşte ”agresiunea” drept ”folosirea forţei armate de către un stat împotriva suveranităţii, integrităţii teritoriale sau independeţei politice ale altui stat sau în orice alt fel incompatibil cu Charta ONU”.
”Centrul va coordona culegerea de probe şi va fi integrat în Echipa de Anchetă Comună (JIT) susţinută de EUROJUST”, Agenţia UE de Cooperare în Justiţie Penală, a mai spus von der Leyen.

”Aşadar, vom fi pregătiţi să lansăm foarte rapid lucrări împreună cu EUROJUST, Ucraina, parteneri din Echipa noastră de Anchetă Comună şi Olanda”, a adăugat ea.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

31 Ian. 2026, 12:56
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
31 Ian. 2026, 12:56 // Actual //  Ursu Victor

În luna ianuarie, Statele Unite au furnizat aproximativ 60% din gazul natural lichefiat (GNL) importat de Uniunea Europeană, confirmându-și poziția de principal furnizor de GNL al Europei. Evoluția are loc în contextul în care tot mai mulți oficiali europeni privesc cu îngrijorare creșterea dependenței energetice de SUA.

Potrivit datelor companiei de analiză Kpler, furnizate agenției Reuters, ponderea de 60% este în creștere atât față de luna precedentă, cât și comparativ cu ianuarie 2025, când SUA asigurau 53% din importurile de GNL ale UE.

Volumul de GNL livrat de SUA în ianuarie a ajuns la 5,36 milioane de tone metrice, al doilea cel mai ridicat nivel lunar înregistrat vreodată, depășit doar în octombrie 2025. Creșterea cererii de gaze, generată de vremea rece, a contribuit parțial la acest avans.

Totuși, Kpler anticipează că tendința se va menține, estimând că livrările americane vor reprezenta circa 65% din totalul importurilor de GNL ale Europei în acest an, față de aproximativ 56% în 2025.

După declanșarea conflictului din Ucraina, Uniunea Europeană și-a intensificat achizițiile de gaze din SUA pentru a reduce dependența de resursele energetice rusești. În acest context, UE a convenit, în cadrul unui acord comercial cu Washingtonul, să cheltuiască până la 750 de miliarde de dolari pe energie americană.

Cu toate acestea, declarațiile fostului președinte american Donald Trump privind intenția de a prelua controlul asupra Groenlandei, precum și amenințările recente cu introducerea unor tarife vamale, au amplificat îngrijorările unor guverne europene legate de riscul unei noi dependențe energetice.

În această săptămână, comisarul european pentru energie, Dan Jørgensen, a avertizat că Uniunea Europeană riscă „să înlocuiască o dependență cu alta”, pe măsură ce renunță la energia provenită din Rusia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!