Ceasul lui Hitler s-a vândut cu 1,1 milioane de dolari într-o licitație controversată

31 Iul. 2022, 04:57
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
31 Iul. 2022, 04:57 // Actual //  bani.md

Un ceas despre care se spune că ar fi aparținut liderului nazist Adolf Hitler a fost vândut pentru 1,1 milioane de dolari (900.000 de lire sterline) la o licitație din SUA.

Ceasul Huber, care a vândut unui ofertant anonim, are o svastică și inițialele AH gravate pe el. Liderii evrei au condamnat inițiativa casei de licitație Alexander Historical Auctions din Maryland.

Cu toate acestea, casa de licitații – care a vândut suveniruri naziste și în trecut – a declarat presei germane că scopul său este de a păstra istoria. În 2019, o pereche de chiloți aparținând soției lui Adolf Hitler, Eva Braun, s-a vândut la licitație pentru 3.700 de lire sterline. Chiloții de mătase roz brodați cu inițialele lui Braun provin dintr-o colecție privată europeană din Al Doilea Război Mondial și au fost vândute unui ofertant anonim din Marea Britanie care i-a cumpărat și cămașa de noapte din dantelă albă pentru 2.600 de lire sterline.

În aceeași licitație de la Humbert and Ellis Auctioneers din Towcester, o brățară oferită soției lui Hermann Goring, Emmy, a fost vândută pentru 1.850 de lire sterline.
Brățara placată cu aur, datată 1938, are un medalion central cu o svastică și se deschide pentru a dezvălui o poză a lui Hitler – al cărui confident era Goring.

Potrivit catalogul de produse, ceasul ar putea să fie un cadou pe care liderului fascist l-a primit, cu ocazia zilei de naștere, în anul în care a devenit cancelar al Germaniei, în 1933. Pe el sunt gravate trei date – ziua de naștere a lui Hitler, când a devenit cancelar german și când partidul nazist a câștigat alegerile.

Alte articole scoase la licitație au inclus o rochie care a aparținut soției lui Hitler, Eva Braun, poze cu autografe ale oficialilor naziști și o Steaua lui David din pânză galbenă imprimată cu cuvântul „Jude”, (evreu în germană).

Vorbind cu presa germană înainte de vânzare, Alexander Historical Auctions a spus că scopul său este păstrarea istoriei și că cele mai multe articole vândute sunt păstrate în colecții private sau donate muzeelor ​​Holocaustului.

„Fie că este o istorie bună sau rea, ea trebuie păstrată”, a declarat vicepreședintele Mindy Greenstein pentru Deutsche Welle. „Dacă distrugi istoria, nu există nicio dovadă că s-a întâmplat”.

Documentele furnizate de casa de licitații nu poat oferi dovada că Hitler a purtat cu adevărat ceasul. Dar o evaluare a unui specialist independent a concluzionat că „cel mai probabil“ îi aparține.

În ciuda faptului că ceasul a adus fost vândut cu peste 1 milion de dolari, suma este sub estimarea casei de licitații care se aștepta să primească între 2 și 4 milioane de dolari, scrie Deutsche Welle.

Realitatea Live

05 Iul. 2025, 09:05
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
05 Iul. 2025, 09:05 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Premier Energy și FEE Nord au depus la Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică cereri oficiale de reducere a tarifelor reglementate, invocând scăderea costurilor de achiziție pentru perioada iunie-decembrie 2025.

FEE Nord (operatorul de stat care deservește raioanele din nord) propune micșorări de aproape 10 % pentru consumatorii racordați la joasă tensiune și până la 14,7 % la intrarea în rețeaua de transport. Concret, prețul solicitat la punctele de intrare în rețelele de transport este de 264 bani/kWh, față de 310 bani/kWh în prezent; la ieșirea din transport – 289 bani/kWh (-13,5 %); pentru consumatorii de medie tensiune – 318 bani/kWh (-12,6 %); iar pentru cei de joasă tensiune – 422 bani/kWh (-9,8 %).

Premier Energy, care alimentează centrul, sudul și municipiul Chișinău, solicită reduceri mai temperate, de circa 4-6 %. Noile tarife propuse sunt: 285 bani/kWh la intrarea în rețelele de transport (-5,6 %), 309,54 bani/kWh la ieșire (-5,0 %), 312,49 bani/kWh pentru consumatorii de înaltă tensiune (-5,0 %), 333,83 bani/kWh pentru medie tensiune (-4,9 %) și 393,76 bani/kWh pentru joasă tensiune (-4,0 %). Prețul mediu al serviciului universal ar scădea astfel la 374,45 bani/kWh, cu 8,7 % sub nivelul actual de 4,10 lei/kWh (410 bani).

Premier Energy contestă premisele de preț transmise de furnizorul central Energocom, susținând că valorile estimate pentru energia de pe bursa OPCOM ar fi „subestimate”, mai ales pentru lunile de vârf ale anului, și cere ANRE să ia în calcul calculele proprii, bazate pe un curs de 19,90 MDL/EUR și pe o majorare de 22 % a cotațiilor bursiere.

În prezent, tariful la  energia elecctrică este de 4,10 lei/kWh pentru curentul furnizat de Premier Energy, dar cu o compensație aplicată, consumatorii plătesc efectiv 2,34 lei/kWh până la finalul anului. 4,68 lei/kWh achită consumatorii pentru energia furnizată de FEE Nord (în nordul țării), tarif compensat la 2,84 lei/kWh.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | FOOD&DRINKS ŞI HORECA EXPO, DESCHISE LA MOLDEXPO
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | OFICIALII AU DEPUS FLORI DE 9 MAI LA MEMORIALUL „ETERNITATE”
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | PROTEST ÎMPOTRIVA RĂZBOIULUI ȘI A SUSŢINERII PENTRU LIBERTATEA PRESEI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | RESTAURANT CUPRINS DE FLĂCĂRI
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | MILITARII MOLDOVENI, DETAȘAȚI ÎN KOSOVO, AU REVENIT ACASĂ
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO
NO COMMENT | CARABINIERII MOLDOVENI PLEACĂ ÎN KOSOVO