Cei mai buni vinificatori de casă, premiați la concursul „Polobocul de Aur 2024”

05 Oct. 2025, 19:19
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
05 Oct. 2025, 19:19 // Actual //  Ursu Victor

În cadrul Zilei Naționale a Vinului, Camera de Comerț și Industrie a Republicii Moldova (CCI a RM) a desemnat câștigătorii celei de-a XXIII-a ediții a concursului „Polobocul de Aur 2024”, eveniment dedicat celor mai buni producători de vin de casă din țară.

Concursul, organizat anual de CCI din 2002, are ca scop promovarea tradițiilor vitivinicole, încurajarea consumului responsabil și facilitarea schimbului de experiență între gospodari și degustători profesioniști.

„Sunt mândru de vinificatorii noștri, care, în pofida tuturor impedimentelor, continuă să muncească destoinic și ne surprind mereu cu un vin bun și curat. Vă doresc să păstrați dragostea de frumos și de tradiție în continuare. Aveți toată aprecierea și sprijinul nostru”, a declarat Sergiu Harea, președintele CCI a RM.

În prima etapă a competiției, desfășurată în lunile februarie–martie 2025, peste 450 de participanți din toate regiunile țării au prezentat mostre de vin produse în condiții casnice. În finală au fost selectate 84 de probe din raioanele Orhei, Căușeni, Cahul, Hîncești, Strășeni și din UTA Găgăuzia.

Competiția a inclus cinci nominalizări: vinuri din soiuri pentru vin (Vitis Vinifera), vinuri hibride, vinuri maturate peste 6 luni, vinuri licoroase și vinuri din soiuri autohtone sau de selecție nouă, precum Feteasca Albă, Rara Neagră, Viorica sau Alb de Onițcani.

Câștigătorii „Polobocului de Aur 2024”

  • Cel mai bun vin alb: Gheorghe Pojoga, Hîncești (Floricica)

  • Cel mai bun vin roșu: Ion Sarandi, Avdarma, Comrat (Saperavi)

  • Cel mai bun vin rose: Serghei Suvac, Tănătari, Căușeni (Cabernet Sauvignon)

  • Cel mai bun vin alb – soiuri hibride: Nicolae Budu, Strășeni (Cuderca)

  • Cel mai bun vin roșu – soiuri hibride: Victor Muntean, Teleșeu, Orhei (Crîmskii Negru)

  • Cel mai bun vin maturat: Oleg Fucidji, Chirsovo, Găgăuzia (Feteasca Neagră)

  • Cel mai bun vin licoros: Ion Agăfiță, Burlacu, Cahul (Cahor)

De-a lungul celor 22 de ediții anterioare, concursul „Polobocul de Aur” a adunat peste 10.000 de mostre de vin, dintre care peste 200 au fost premiate, confirmând pasiunea și măiestria vinificatorilor amatori din Republica Moldova.

Evenimentul rămâne o celebrare a tradiției, meșteșugului și identității naționale prin vin — simbol al ospitalității și al patrimoniului cultural moldovenesc.

Realitatea Live

06 Ian. 2026, 16:53
 // Categoria: Au Bani // Autor:  Grîu Tatiana
06 Ian. 2026, 16:53 // Au Bani //  Grîu Tatiana

Obligațiuni ale Telegram în valoare de aproximativ 500 de milioane de dolari au fost înghețate în Rusia din cauza sancțiunilor impuse Moscovei de Uniunea Europeană, Statele Unite și Marea Britanie, scoțând la iveală expunerea financiară semnificativă a aplicației de mesagerie față de capitalul rusesc, în pofida eforturilor fondatorului Pavel Durov de a se distanța public de țara sa natală. Informația este relatată de Financial Times.

În ultimii ani, Telegram a apelat intens la finanțare prin obligațiuni, inclusiv printr-o emisiune majoră de 1,7 miliarde de dolari lansată în mai 2025, destinată rambursării unor datorii mai vechi. Potrivit unor surse apropiate discuțiilor cu investitorii, compania a reușit să răscumpere cea mai mare parte a obligațiunilor care ajungeau la scadență în 2026. Cu toate acestea, aproximativ 500 de milioane de dolari rămân blocați în Depozitarul Național de Decontare al Rusiei, ca efect direct al sancțiunilor occidentale introduse după invazia Ucrainei din 2022.

Situația complică semnificativ procesul de rambursare a datoriilor și evidențiază legăturile financiare persistente ale Telegram cu investitori ruși. Compania a informat deținătorii de obligațiuni că intenționează să ramburseze datoria înghețată la scadență, însă transferul efectiv al fondurilor către investitorii din Rusia va depinde de deciziile agentului de plată și ale depozitarului. Telegram a refuzat să ofere un comentariu oficial pe marginea acestor informații.

Contextul este unul sensibil și din perspectiva planurilor de viitor ale companiei. Pavel Durov analizează de mai mult timp posibilitatea unei listări la bursă (IPO), plan care a fost însă amânat, inclusiv din cauza unor proceduri judiciare aflate în desfășurare în Franța.

Spre deosebire de giganți precum Meta sau X, Telegram operează cu mai puțin de 100 de angajați permanenți, dar a început recent să genereze venituri consistente din publicitate și abonamente, pe fondul unei baze de peste un miliard de utilizatori. Potrivit unor raportări financiare semestriale, la 30 iunie compania dispunea de 910 milioane de dolari în numerar și echivalente de numerar, față de doar 142 de milioane de dolari cu un an înainte.