Cetățenii moldoveni vor putea cumpăra și vinde în mod direct VMS. Va fi creată o platformă online

10 Mart. 2021, 13:30
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  MD Bani
10 Mart. 2021, 13:30 // Bănci şi Finanţe //  MD Bani

Depozitarul central unic al valorilor mobiliare (DCU) a inițiat consultări publice referitoare la crearea unei platforme electronice pentru investitorii în instrumente financiare. Platforma va permite efectuarea on-line a operațiunilor cu valori mobiliare de stat, dar și cu alte instrumente financiare.

Conceptul platformei a fost elaborat în cadrul Proiectului USAID „Transparența Sectorului Financiar în Moldova” (FSTA) și se înscrie în șirul de măsuri sprijinite de FSTA pentru dezvoltarea pieței financiare din țara noastră.

Platforma va facilita vânzarea directă a valorilor mobiliare de stat unui cerc larg de investitori retail individuali, care vor putea achiziționa și vinde instrumente financiare, la un cost redus și în condiții de siguranță.

Documentul descrie arealul de aplicare și utilizare a platformei, funcționalitățile prevăzute, responsabilitățile și rolurile părților implicate, dar și perspectivele de dezvoltare a acestui segment al pieței financiare.

Conceptul este destinat autorităților publice de profil, băncilor, brokerilor și potențialilor investitori. Persoanele interesate sunt rugate să expediez sugestiile și comentariile pe marginea conceptului pe adresa Depozitarului central unic al valorilor mobiliare.

DCU a fost constituit de Banca Națională a Moldovei, în cadrul programului cu Fondul Monetar Internațional cu sprijinul acordat de Agenția Statelor Unite pentru Dezvoltare Internațională (USAID) și reprezintă una din reformele-cheie ale pieței financiare din Republica Moldova.

Realitatea Live

15 Ian. 2026, 11:29
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Grîu Tatiana
15 Ian. 2026, 11:29 // Bani și Afaceri //  Grîu Tatiana

Guvernul planifică extinderea măsurilor dedicate întreprinderilor mici și mijlocii (IMM) pentru perioada 2026–2027, în cadrul Programului național pentru promovarea antreprenoriatului și creșterea competitivității pentru anii 2023-2027, examinat de către secretarii de stat. Potrivit notei informative, noile acțiuni sunt orientate spre creșterea contribuției IMM-urilor la economie, sporirea accesului la finanțare și alinierea acestora la cerințele pieței Uniunii Europene.

Conform documentului, în 2023 IMM-urile au contribuit cu aproximativ 55% la PIB, asigurând locuri de muncă pentru circa 570 de mii de persoane. Prin implementarea măsurilor propuse, autoritățile estimează că până în anul 2027 contribuția acestui sector la PIB va crește la 57%, iar numărul angajaților se va majora cu peste 17 mii de persoane.

În ceea ce privește accesul la finanțare, se prevede creșterea ponderii creditelor garantate pentru IMM-uri până la 13,5% din totalul împrumuturilor acordate acestui segment, comparativ cu nivelul actual estimat la aproximativ 10–11%. Totodată, prin Programul „373” este prognozată generarea unui volum de credite de circa 6,7 miliarde de lei până în 2027.

Documentul stabilește și obiective privind digitalizarea. Potrivit programului, până în anul 2027 se urmărește ca aproximativ 25% dintre IMM-uri să utilizeze factura electronică, iar interacțiunea acestora cu autoritățile publice să fie realizată preponderent prin servicii digitale.

Programul actualizat include, de asemenea, măsuri pentru sprijinirea tranziției verzi a IMM-urilor, prin stimularea investițiilor în eficiență energetică și tehnologii mai puțin poluante, precum și acțiuni pentru susținerea exporturilor și integrarea întreprinderilor moldovenești în lanțurile valorice europene.

Nota informativă stabilește ca obiectiv creșterea exporturilor realizate de IMM-uri cu aproximativ 20% până în anul 2027, comparativ cu nivelul actual. Pentru atingerea acestei ținte, autoritățile mizează pe extinderea programelor de tip „Bridge Export”, misiuni economice externe și academii de export, care să ajute companiile să îndeplinească standardele europene de calitate și conformitate.

Potrivit autorităților, bugetul total estimat al Programului național pentru promovarea antreprenoriatului și creșterea competitivității pentru anii 2026–2027 este de peste 3,3 miliarde de lei, sumă care acoperă toate componentele programului și urmează să fie asigurată din bugetul de stat și din alte surse legale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!