China este pe cale să relaxeze restricţiile de intrare pe teritoriul său pentru cetăţenii unor ţări, printre care SUA, cu condiţia ca aceştia să fi fost imunizaţi cu un vaccin chinezesc, informează marţi AFP și Agerpres.
China relaxează restricțiile de intrare pentru unii străini, cu condiția să fi fost imunizați cu un vaccin chinezesc


Comisia Electorală Centrală dezvăluie culisele procesului electoral. Într-un interviu acordat pentru grupul de presă REALITATEA, președinta CEC, Angela Caraman, abordează subiecte sensibile – de la înregistrarea candidaților și încălcările din spațiul online, până la votul prin corespondență și participarea diasporei.
[bzplayer youtube=”https://www.youtube.com/watch?v=9B9KQ83N9rU” muted=”false”]
Angela Caraman explică modul în care sunt identificate și documentate tentativele de dezinformare și atacurile cibernetice în campaniile electorale, dar și cine recurge la utilizarea resurselor administrative pentru avantaje politice. Totodată, sunt prezentate regulile și oportunitățile pentru cetățenii moldoveni din străinătate, inclusiv condițiile pentru votul prin corespondență.
Interviul oferă detalii despre dinamica înregistrării candidaților și noile tendințe observate în rândul alegătorilor, semnalând provocările majore pentru desfășurarea unor alegeri corecte și transparente.
-
1„Atac raider” în lanul cu porumb! Fermierii din Cahul, executați silit în plină recoltare
-
2Aviatorii zboară cu miliardele, statul primește doar firimituri – 6 bani dintr-un leu
-
3WhatsApp-ul, transformat în cazino fals: țepele de «investiții» fac ravagii
-
4Iluzia câștigului marca Șor! Promite 3.000 $, dar îți ia 13 mii $
-
5Diaspora – „sponsorul” bugetului. Fiecare al șaptelea leu vine de peste hotare









