CryptoSpînu: fostul ministru recunoaște că a plasat bani în DOGE și TON

20 Iun. 2025, 10:46
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
20 Iun. 2025, 10:46 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Fostul ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a confirmat în cadrul emisiunii Cutia Neagră de la TV8 că a investit în criptomonede, pe care le consideră o alternativă viabilă și de viitor în raport cu alte tipuri de active. Declarația sa vine în contextul în care în Republica Moldova criptomoneda este încă un subiect controversat și insuficient reglementat.

„Am cumpărat și niște monede crypto în care am mai multă încredere. Nu este absolut nicio problemă. UE și SUA deja reglementează acest domeniu, guvernele fac rezerve crypto. E o formă de a investi niște resurse libere în anumite lucruri”, a explicat Spînu, adăugând că și în România există carduri cu care se pot face plăți în criptovalută.

Fostul ministru a recunoscut că achizițiile le-a făcut prin Revolut România și nu știa că ar exista o reglementare strictă privind o limită de 50.000 de lei. „Nu știu dacă am depășit această sumă sau nu. Eu le-am cumpărat într-o lună când eram în România”, a spus acesta.

Potrivit declarației sale de avere depusă pentru anul 2024, Spînu deține următoarele monede virtuale:

DOGE – 569,07 unități, în valoare de 230,32 USD
XRP – 500 unități, în valoare de 1.314,13 USD
SOL (Solana) – 17,8 unități, în valoare de 3.984,00 USD
TON (Toncoin) – 402,23 unități, în valoare de 2.572,00 USD
ETH (Ethereum) – 1 unitate, în valoare de 3.505,15 USD
În total, valoarea acestor criptomonede depășește 11.600 USD, conform propriei declarații, deși suma poate varia în funcție de volatilitatea pieței.

Spînu susține că fenomenul crypto este deja o realitate la nivel global și că inevitabil va deveni parte din sistemul financiar moldovenesc: „Mai devreme sau mai târziu, și Moldova va ajunge acolo”.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

05 Iun. 2026, 17:10
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
05 Iun. 2026, 17:10 // Actual //  Grîu Tatiana

Serbia și-a asigurat prelungirea cu încă trei luni a contractului pentru livrările de gaze rusești de la Gazprom. Noul acord va fi valabil până la sfârșitul lunii septembrie, după ce actualul contract expiră pe 30 iunie.

Anunțul a fost făcut de ministra Energiei din Serbia, Dubravka Djedovic Handanovic, după o întâlnire cu șeful Gazprom, Alexei Miller, în cadrul Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg.

Oficialul sârb a declarat că prelungirea este importantă pentru țară și economie, deoarece Serbia continuă să beneficieze de livrări stabile și la prețuri avantajoase. Potrivit acesteia, acordul oferă și flexibilitate în ceea ce privește volumele de gaze livrate.

Este a doua extindere consecutivă a contractului dintre Serbia și Gazprom, după ce, în luna martie, Belgradul obținuse deja o prelungire de trei luni.

În prezent, gazul rusesc acoperă aproximativ 90% din necesarul Serbiei. Totuși, autoritățile de la Belgrad încearcă să reducă dependența de Rusia prin importuri de gaze din Azerbaidjan și prin achiziții de gaze naturale lichefiate din terminalele aflate în Grecia.

Gazul rusesc ajunge în Serbia prin conducta „Balcanic Stream”, continuarea gazoductului „TurkStream”, care traversează Bulgaria și Serbia spre Ungaria.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!