Cuțite la Guvern! Vlah și Recean s-au păruit pe subiectul ieșirii Moldovei din CSI

28 Iun. 2023, 10:46
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
28 Iun. 2023, 10:46 // Actual //  bani.md

Premierul Dorin Recean și bașcanul Irina Vlah și-au aruncat cuțite din nou la ședința Guvernului pe subiectul denunțării mai multor acorduri cu CSI.

„Ieșirea Moldovei din CSI nu este benefică pentru oamenii de afaceri. Subiectul nu a fost consultat. Trebuie de construit relații, dar nu de ruinat. Nu trebuie să ieșim din CSI. Sunt multe sate cu care lucrează oamenii de afaceri din CSI. Și diaspora este nedumerită. Eu cred că e nevoie să vă gândiți mai mult”, i-a reproșat Vlah lui Recean.

În replică, premierul Recean a sus că decizia a fost consultată cu toți, inclusiv cu cei din business. „Nu știu cu cine vă consultați. Noi și pe viitor ne vom concerta pe integrarea în UE și nu vom participa în construcțiile politice construite pentru interesul cuiva. Și data trecută v-am urat călătorii plăcute în Sankt Petersburg, Moscova și Israel”.

Drept reacție, Irina Vlah i-a sugerat premierului „să fie mai inventiv, pentru că se repetă”.

Schimbul de replici dintre Vlah și Recean este sistematic la ședințele Guvernului.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

18 Dec. 2025, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
18 Dec. 2025, 15:59 // Actual //  Grîu Tatiana

Uliana Bădărău a fost numită în funcția de membru al Curții de Conturi, pentru un termen de cinci ani, după ce Parlamentul a votat un proiect de hotărâre în acest sens cu susținerea a 58 de deputați. După adoptarea deciziei, aceasta a depus jurământul în plenul Legislativului.

Candidatura Ulianei Bădărău a fost înaintată de președinta Curții de Conturi, Tatiana Șevciuc, în urma desfășurării unui concurs public. În același timp, proiectul de hotărâre prevede încetarea mandatului lui Eduard Moroșan, al cărui termen de exercitare a funcției de membru al Curții de Conturi a expirat.

Uliana Bădărău este licențiată și are studii de master în drept. De-a lungul carierei, aceasta a acumulat o experiență profesională extinsă în sectorul public, activând anterior în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Ministerului Economiei.

Conform legislației în vigoare, membrii Curții de Conturi sunt numiți de Parlament, la propunerea președintelui instituției, pentru un mandat de cinci ani. Selectarea acestora are loc în baza unui concurs public, iar numirea se face cu votul majorității deputaților aleși.

Curtea de Conturi este condusă de Tatiana Șevciuc, în calitate de președintă, și are în componență șase membri: Sergiu Știrbu, Alexandru Munteanu, Natalia Trofim, Nina Onofrei, Maria Tabacari și nou-numita membră, Uliana Bădărău.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

 
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | IGSU ÎN ACȚIUNE: SIMULARE DE ÎNEC PENTRU PREVENIREA TRAGEDIILOR DE VARĂ
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | AGRICULTURA MOLDOVEI, MAI PREGĂTITĂ PENTRU SCHIMBĂRILE CLIMATICE
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | 31 DE SPORTIVI MOLDOVENI LA JOCURILE MONDIALE UNIVERSITARE DE VARĂ 2025
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | PREȘEDINTA MAIA SANDU, ÎN VIZITĂ OFICIALĂ LA VARȘOVIA
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | CEREMONIA DE ABSOLVIRE A PROMOȚIEI 2025 A ACADEMIEI „ȘTEFAN CEL MARE”
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII
NO COMMENT | PRIMUL SUMMIT MOLDOVA-UNIUNEA EUROPEANĂ, ÎN IMAGINI ŞI DECLARAŢII