Dolarul american crește: Speculațiile despre revenirea lui Trump impulsionează piețele

02 Iul. 2024, 09:46
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
02 Iul. 2024, 09:46 // Bani și Afaceri //  bani.md

Dolarul american crește, iar bursele asiatice au evoluții mixte marți, pe fundalul speculațiilor privind o posibilă revenire a lui Donald Trump la Casa Albă.

Evenimentele care au alimentat aceste speculaţii sunt prestaţia slabă a preşedintelui Joe Biden, săptămâna trecută, la dezbaterea cu Trump, şi decizia Curţii Supreme a SUA ca foştii preşedinţi să aibă „imunitate absolută” pentru „actele oficiale” din timpul mandatului, dar posibilitatea urmăririi penale pentru „actele neoficiale”, ceea ce ar putea influenţa procesele lui Trump.

Aceste evenimente au determinat investitorii să reevalueze şansele lui Trump de a reveni la preşedinţie. O eventuală preşedinţie Trump ar putea aduce, potrivit AFP, reduceri de taxe, creşterea inflaţiei şi amânarea reducerii ratelor dobânzilor.

În Europa, euro s-a depreciat uşor, dar a menţinut câştigurile de luni, când partidul de extremă dreapta Adunarea Naţională nu a obţinut majoritatea absolută în alegerile legislative din Franţa.

Pieţele bursiere din Asia au evoluat mixt. Creşteri au fost în Hong Kong, Tokyo, Shanghai, Singapore, iar scăderi în Sydney, Seul, Wellington, Taipei, Manila, Jakarta.

Analiştii avertizează că volatilitatea pe pieţele financiare ar putea continua până la alegerile prezidenţiale din SUA din noiembrie.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

02 Feb. 2026, 17:25
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
02 Feb. 2026, 17:25 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anulat avize de racordare la rețeaua electrică aferente unei capacități totale de peste 260 MW, după expirarea termenelor de dare în exploatare a centralelor electrice din surse regenerabile. Măsura a fost însoțită de aplicarea taxei de nevalorificare, ceea ce va face aceste capacități disponibile pentru noi potențiali investitori.

În acest context, Consiliul de Administrație al ANRE a adoptat nouă hotărâri privind aplicarea taxei de nevalorificare, cu o valoare totală de peste 131 milioane de lei. Avizele anulate vizau opt proiecte de centrale fotovoltaice și un proiect de parc eolian, cu o capacitate cumulată de 262,45 MW, rezervată în rețea fără a fi utilizată pentru implementarea unor investiții reale.

ANRE precizează că eliberarea acestor capacități creează noi oportunități pentru investitorii interesați de dezvoltarea proiectelor de energie regenerabilă, reducând blocajele din rețea și accelerând realizarea investițiilor viabile.

Introducerea taxei de nevalorificare și a garanției de bună execuție a fost inițiată anul trecut de Ministerul Energiei, cu scopul de a responsabiliza titularii avizelor de racordare. Măsura a devenit necesară după ce o parte dintre avize au fost obținute în scopuri speculative sau nu au fost valorificate, blocând accesul la rețea pentru alte proiecte.

Potrivit prevederilor legale, titularii avizelor care nu au renunțat benevol până la 30 iunie 2025 și nu au realizat proiectele în termenele stabilite achită, la expirarea avizelor, o taxă cuprinsă între 50% și 70% din valoarea garanției financiare de bună execuție. Pentru avizele emise după această dată, noii titulari sunt obligați să depună garanția financiară chiar la obținerea avizului; în lipsa realizării centralei, garanția este reținută de operatorul de rețea și utilizată pentru mentenanță și dezvoltarea infrastructurii electrice.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!