Este sau nu starea de urgență constituțională? Când va fi examinată sesizarea

22 Apr. 2021, 15:59
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
22 Apr. 2021, 15:59 // Actual //  MD Bani

Înalta Curte Constituțională a Republicii Moldova va examina miercuri, 28 aprilie 2021, cu începere de la ora 13:00, sesizarea privind controlul constituționalității Hotărârii Guvernului cu privire la propunerea declarării stării de urgenţă la data de 30 martie 2021 și a Hotărârii Parlamentului privind declararea stării de urgenţă din 31 martie 2021, scrie Realitatea.md.

Sesizarea a fost depusă de către deputatul Partidului Acțiune și Solidaritate, Sergiu Litvinenco, care a declarat că starea de urgență, instituită la nivel național de către Parlament, a fost aprobată în contradicție cu prevederile legale, iar prin urmare actul normativ este neconstituțional. Litvinenco preciza că ar fi vorba de un abuz al autorităților competente în raport cu cetățenii țării.

Realitatea.md va transmite evenimentul în direct pe RLIVE.MD și RLIVE TV.

Realitatea Live

07 Ian. 2026, 12:59
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
07 Ian. 2026, 12:59 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Procurorul-șef al Procuraturii Anticorupție, Marcel Dumbravan, a declarat, într-un interviu acordat postului public Moldova 1, că dosarul penal deschis pe marginea construcției drumului Leova–Bumbăta este în continuare în examinare, iar în cauză există persoane cu statut de învinuit.

Potrivit lui Dumbravan, la sfârșitul anului trecut Procuratura Anticorupție a inițiat o anchetă penală privind posibile nereguli în procesul de achiziție publică și în execuția lucrărilor la acest proiect rutier. În prezent, investigația se află într-o etapă-cheie, fiind dispusă o expertiză tehnico-științifică în domeniul construcțiilor.

„Pe acest dosar sunt persoane cu statut de învinuit în continuare, însă Procuratura Anticorupție a dispus efectuarea unei expertize tehnico-științifice în construcții, care, la moment, este încă în curs de executare. Așteptăm concluziile experților și, în funcție de acestea, urmează să acționăm în continuare”, a precizat Dumbravan.

Proiectul rutier Leova–Bumbăta, inaugurat parțial în anul 2023, a intrat în vizorul anchetatorilor după apariția suspiciunilor privind modul de atribuire a contractului și calitatea lucrărilor executate. În prezent, în dosar figurează două persoane cu statut de bănuit: fostul șef al Administrației Naționale a Drumurilor, Sergiu Behjan, și administratorul unei companii private implicate în realizarea proiectului.

Prejudiciul cauzat statului urmează să fie stabilit cu exactitate după finalizarea expertizei tehnice. Drumul Leova–Bumbăta a generat controverse majore în spațiul public, fiind catalogat drept cel mai scump drum construit vreodată în Republica Moldova, cu un cost estimat de aproximativ 3,5 milioane de euro per kilometru. Valoarea totală a proiectului se ridică la circa 260 de milioane de lei. În context, primarul orașului Leova, Alexandru Bujorean declara că respectivul drum riscă să divină muzeul corupției.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!