Febra războiului umflă conturile titanilor apărării: Comenzile explodează pe fondul tensiunilor geopolitice

26 Aug. 2024, 16:40
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  bani.md
26 Aug. 2024, 16:40 // Bani și Afaceri //  bani.md

Cele mai mari companii de apărare din întreaga se aşteaptă să încaseze cash pe bandă rulantă în următorii trei ani, după ce comenzile din partea guvernelor pe noi arme şi echipamente militare au crescut puternic, pe fondul tensiunilor geopolitice, scrie Financial Times.

Potrivit unei analize realizată de Vertical Research Partners, se preconizează că 15 dintre cele mai mari companii din apărare vor încasa 52 de mld. dolari până în 2026, dublu faţă de sumele intrate în conturi la finalul lui 2021.

Cinci dintre cei mai mari jucători americani din industrie ar putea încasa jumate din această sumă până în 2026.

În Europa, campionii naţionali BAE Systems, Rheinmetall şi compania suedeză Saab, care au beneficiat de noi contracte pentru muniţie şi rachete, se aşteaptă ca sumele încasate să crească cu peste 40%.

Industria beneficiază de o creştere puternică a cheltuielilor militare, pe măsură ce guvernele îşi măresc bugetele ca răspuns la invazia Rusiei în Ucraina şi la escaladarea tensiunilor în Orientul Mijlociu şi Asia.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

Realitatea Live

16 Feb. 2026, 19:36
 // Categoria: Slider // Autor:  Semionov Arina
16 Feb. 2026, 19:36 // Slider //  Semionov Arina

Agenția Invest Moldova, împreună cu Asociația Investitorilor Străini, a prezentat Studiul 4.0: Impactul Investițiilor Străine Directe asupra Economiei Republicii Moldova, care arată cum capitalul străin contribuie la competitivitatea și integrarea europeană a țării. Potrivit raportului, în 2024, Republica Moldova a atras un flux net de investiții străine de 458,4 milioane USD, menținând un stoc total de 5,471 miliarde USD, semn al încrederii investitorilor în piața locală.

Studiul evidențiază că firmele cu capital străin, deși reprezintă doar 5,7% din totalul întreprinderilor, generează 13,7% din locurile de muncă și 23,2% din cifra de afaceri națională, iar productivitatea acestora este cu aproximativ 74% mai mare decât în firmele locale. În același timp, salariul mediu lunar oferit de aceste companii este cu aproape 93% mai mare decât media în sectorul privat autohton.

Uniunea Europeană continuă să fie principalul partener al Moldovei, 86% din capitalul străin fiind de proveniență europeană, ceea ce confirmă direcția strategică a țării către integrarea în lanțurile valorice ale UE. Autorii studiului subliniază că este nevoie de un cadru coerent de politici publice, care să sporească predictibilitatea mediului de afaceri, să dezvolte infrastructura și să sprijine proiectele cu valoare adăugată ridicată.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!

„Investițiile străine directe rămân un pilon esențial pentru creșterea competitivității și consolidarea poziției Republicii Moldova pe piața europeană”, arată raportul.