Fondatorul celei mai mare burse crypto, Binance, condamnat la patru luni de închisoare

01 Mai 2024, 11:43
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  bani.md
01 Mai 2024, 11:43 // Bănci şi Finanţe //  bani.md

Fostul șef al celei mai mari burse de criptomonede din lume, Changpeng Zhao, a fost condamnat marți la patru luni de închisoare, după ce a pledat vinovat pentru încălcarea legilor SUA privind spălarea banilor și a primit o pedeapsă mult mai scurtă decât ceruseră procurorii.

Fondatorul și șeful Binance, cunoscut pur și simplu drept „CZ”, a fost considerat cea mai influentă figură din lumea criptomonedei. Acesta este deja al doilea șef al unei mari platforme de criptomonede care ajunge în închisoare.

Pedeapsa aplicată lui Zhao, în vârstă de 47 de ani, de un judecător din Seattle este sub maximul de 18 luni recomandat pentru instanțele federale și mai puțin decât cei trei ani pe care i-a solicitat acuzarea. Spre comparație, fostul CEO al bursei de criptomonede prăbușite FTX, Sam Bankman-Fried, a fost condamnat în martie la 25 de ani de închisoare pentru deturnarea de 8 miliarde de dolari de la clienții platformei pe care a fondat-o.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!

25 Iul. 2026, 17:10
 // Categoria: Bani și Afaceri // Autor:  Ursu Victor
25 Iul. 2026, 17:10 // Bani și Afaceri //  Ursu Victor

Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a admis integral demersurile Procuraturii Anticorupție privind aplicarea măsurilor preventive în dosarul de abuz în serviciu de la MOLDATSA. Astfel, doi dintre cei trei suspecți reținuți au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar al treilea va sta în arest la domiciliu pentru aceeași perioadă.

Decizia vine la două zile după ce ofițerii Centrului Național Anticorupție (CNA) și procurorii anticorupție au desfășurat 25 de percheziții într-un dosar ce vizează presupuse fapte de abuz în serviciu comise de persoane cu funcții de conducere din cadrul întreprinderii de stat.

Potrivit anchetatorilor, în perioada 2024–prezent, suspecții ar fi admis încălcări grave în administrarea patrimoniului și gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii, provocând prejudicii în proporții deosebit de mari. Printre neregulile investigate se numără încălcarea procedurilor de achiziții publice, organizarea unor concursuri fictive pentru ocuparea funcțiilor vacante, acordarea nejustificată a premiilor și sporurilor salariale, cumulul necorespunzător de funcții și cheltuieli nejustificate pentru instruirea personalului.

Joi, CNA a anunțat reținerea lui Loredan Roșca, alături de contabila-șefă a MoldATSA, Olga Tudor, și de șeful adjunct al Direcției Administrative, Marcel Bencheci. Cei trei sunt cercetați pentru presupuse încălcări grave în administrarea patrimoniului și gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii, fapte care ar fi provocat prejudicii în proporții deosebit de mari.