(FOTO) Parisul aprinde luminițele de sărbători pe Champs-Élysées. Din cauza crizei nu vor străluci toată noaptea

21 Nov. 2022, 16:26
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
21 Nov. 2022, 16:26 // Actual //  MD Bani

Parisul aprinde din nou luminiţele de sărbători pe strălucitorul bulevard Champs-Élysées, dar nu pentru o perioadă la fel de lungă de timp, din cauza crizei electricităţii, informează DPA.

După ce au lipsit în 2020 din cauza crizei de sănătate, mii de parizieni și vizitatori s-au adunat în capitala Franței duminică seara pentru a admira luminile splendide de pe Champs-Elysées.

Luminile de Crăciun ale celebrului bulevard au fost aprinse de starul pop francez Clara Luciani.

Cei aproximativ 400 de platani au fost împodobiți cu lumini în timpul ceremoniei, scrie euronews.

După trei ani de iluminat festiv în roşu, comisia responsabilă cu iluminatul de sărbători a optat pentru un aspect mai tradiţional, în nuanţa auriu şampanie.

Pentru prima dată, vor exista, de asemenea, diferite „scenarii de iluminat” pentru a imersa celebrul bulevard în atmosfere diferite: Uneori LED-urile care ornează cei 400 de copaci vor clipi, la fel ca la Turnul Eiffel, iar apoi vor scădea în intensitate, a decis comisia.

Din cauza crizei electricităţii însă, bulevardul parizian nu va mai fi iluminat atât de mult timp, a precizat aceasta.

De asemenea, luminiţele vor fi stinse la ora 11:45 p.m. în loc ora 02.00 a.m. – cu două excepţii: în Ajunul Crăciunului, pe 24 decembrie, şi în cel al Anului Nou, pe 31 decembrie, când vor străluci toată noaptea.

Realitatea Live

22 Feb. 2026, 10:44
 // Categoria: Actual // Autor:  Ursu Victor
22 Feb. 2026, 10:44 // Actual //  Ursu Victor

Actuala formă de organizare a administrației publice locale din Republica Moldova este profund ineficientă și împovărătoare pentru buget, a declarat fostul președinte al Comisiei Electorale Centrale, Iurie Ciocan, în cadrul emisiunii „Contrasens” a publicației ZIUA.

Potrivit lui Ciocan, structura administrativă actuală generează costuri excesive, în condițiile în care foarte puține primării reușesc să se autofinanțeze. El a afirmat că, potrivit studiilor la care a avut acces și la care a participat, doar două primării din cele 898 existente, Chișinău și Bălți,  își pot acoperi cheltuielile administrative din veniturile proprii.

„Nu vorbim despre investiții sau dezvoltare, ci strict despre cheltuieli administrative, facturi și salarii”, a subliniat fostul șef al CEC.

Ciocan a atras atenția și asupra fragmentării excesive a administrației locale, menționând că există numeroase localități unde primarii sunt aleși în turul doi cu aproximativ 100 de voturi, ceea ce, în opinia sa, indică probleme structurale serioase.

Fostul oficial a pus situația actuală pe seama unor tendințe de durată, precum dezindustrializarea de după independență, migrația masivă și îmbătrânirea populației. În multe localități rurale, a spus el, activitatea economică este minimă, locurile de muncă lipsesc, iar producția locală este redusă, cu excepția parțială a sectorului agrar.

În acest context, Ciocan consideră că statul trebuie să intervină pentru modernizarea administrației publice și pentru reorganizarea administrativ-teritorială, astfel încât serviciile publice să fie mai eficiente.

El a avertizat că, dacă după alegerile din 2027 nu vor fi operate schimbări, Republica Moldova riscă să fie nevoită să mențină „acest sistem monstru” încă patru ani, din cauza constrângerilor procedurale și a normelor internaționale.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!