Guvernul din Ucraina ar putea vinde NFT pentru a finanța războiul

04 Mart. 2022, 10:55
 // Categoria: Actual // Autor:  MD Bani
04 Mart. 2022, 10:55 // Actual //  MD Bani

Guvernul Ucrainei a declarat că va emite jetoane nefungibile (NFT) pentru a-și finanța armata, în timp ce aceștia apără țara împotriva invaziei ruse. Anunțul a fost făcut de vicepremierul Mykhailo Fedorov pe Twitter.

De asemenea, Ucraina folosește vânzarea obligațiunilor de război pentru strângere de fonduri. În doar o săptămână, țara a strâns peste 200 de milioane de lire sterline din vânzarea obligațiunilor de război. Guvernul este, de asemenea, în discuții cu Fondul Monetar Internațional (FMI) și Banca Mondială cu privire la ajutorul de urgență, scrie BBC.

Într-un tweet, dl Fedorov a spus că NFT-urile vor fi lansate „în curând”.

NFT-urile sunt active „unice” în lumea digitală, care pot fi cumpărate și vândute ca orice altă proprietate, dar care nu au o formă tangibilă proprie.

Tokenurile digitale pot fi considerate ca certificate de proprietate pentru active virtuale sau fizice.

Anunțul este cel mai recent semn că guvernul ucrainean adoptă activele digitale, în timp ce caută noi modalități de a strânge bani pentru a-și sprijini armata.

Marți, Ucraina a strâns 8,1 miliarde de grivne (270 de milioane de dolari) dintr-o licitație de obligațiuni de război. Fiecare obligațiune pe un an are o valoare nominală de 1.000 grivne ucrainene și oferea o rată a dobânzii de 11%.

Ministerul de Finanțe al țării a declarat: „Veniturile din obligațiuni vor fi folosite pentru a satisface nevoile Forțelor Armate ale Ucrainei”.

Tot în această săptămână, Banca Mondială și FMI au declarat că lucrează la un pachet de mai multe miliarde pentru Ucraina în următoarele luni. Între timp, milioane de dolari au fost dați efortului de război al Ucrainei prin donații anonime Bitcoin, potrivit analiștilor crypto.

Sâmbătă, contul oficial de Twitter al guvernului ucrainean a postat un mesaj: „Sunteți alături de poporul Ucrainei. Acum acceptăm donații de criptomonede. Bitcoin, Ethereum și USDT”.

A postat adrese pentru două portofele virtuale care au colectat 5,4 milioane de dolari în Bitcoin, Ether și alte monede în decurs de opt ore.

Realitatea Live

22 Ian. 2026, 16:28
 // Categoria: Actual // Autor:  Grîu Tatiana
22 Ian. 2026, 16:28 // Actual //  Grîu Tatiana

Europa se pregătește să lanseze o alternativă proprie la rețeaua socială X, într-un context marcat de tensiuni tot mai vizibile între Uniunea Europeană și Statele Unite. Noua platformă, denumită W, este prezentată drept un spațiu digital construit pe valori europene, cu accent pe identitatea utilizatorilor, protecția datelor și combaterea dezinformării.

Potrivit informațiilor apărute în presa europeană, W își propune să funcționeze pe principiul „We” (Noi), punând în centrul său comunitatea și responsabilitatea. Utilizatorii vor fi obligați să își verifice identitatea prin documente oficiale și validare foto, o măsură menită să reducă fenomenul conturilor false și al boților care influențează dezbaterile publice online.

Proiectul este susținut de un consiliu consultativ format din foști miniștri și reprezentanți ai mediului de afaceri, în special din state nordice, iar conducerea este asigurată de Anna Zeiter, expertă în protecția datelor, cu o carieră îndelungată în industria tehnologică. Aceasta a explicat că litera „W” reflectă două concepte-cheie: valori și utilizatori verificați, subliniind că platforma va respecta strict legislația europeană privind confidențialitatea și securitatea datelor.

Datele utilizatorilor vor fi găzduite exclusiv în Europa, de companii europene, iar infrastructura va fi una descentralizată. Inițiatorii proiectului susțin că obiectivul este crearea unei rețele sociale care să combine libertatea de exprimare cu responsabilitatea și transparența, într-un cadru democratic clar.

Platforma a fost prezentată oficial în cadrul Forumului Economic Mondial de la Davos, unde a atras atenția analiștilor și jurnaliștilor internaționali. W nu este încă disponibilă publicului larg, însă lansarea efectivă este așteptată în lunile următoare.

Inițiativa apare pe fundalul unor dispute mai vechi dintre Bruxelles și marile companii americane de tehnologie, acuzate de autoritățile europene că nu respectă suficient regulile privind transparența, protecția datelor și combaterea conținutului nociv. În acest context, tot mai multe voci politice europene susțin necesitatea dezvoltării unor platforme digitale proprii, care să reflecte valorile și regulile Uniunii Europene.

Pentru mai multe știri urmărește-ne

pe TELEGRAM!