Ieftiniri simțitoare la carburanți în acest weekend

03 Dec. 2021, 11:56
 // Categoria: Actual // Autor:  bani.md
03 Dec. 2021, 11:56 // Actual //  bani.md

Prețurile la benzină și motorină stabilite de ANRE continuă să scadă semnificativ. Pentru zilele de 04-06 decembrie, ANRE a stabilit următoarele prețuri maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard: Pentru benzina COR 95 – 20,33 lei/litru, iar pentru motorină – 17,47 lei/litru.

Descreșterile cotațiilor pe piața internațională pe parcursul lunii noiembrie continuă și în primele zile ale lunii decembrie. Tendințele respective se reflectă cu fidelitate în prețurile stabilite zilnic de către ANRE.

Astfel, în perioada menționată, prețul maximal la benzina COR 95 a scăzut cu 1,55 lei/litru, iar la motorina standard cu 1,33 lei/litru.

Totodată, nivelul de ieftinire a carburanților este influențat de ritmul de creștere a cursului de schimb al monedei naționale în raport cu dolarul SUA.

18 Apr. 2026, 12:11
 // Categoria: Bănci şi Finanţe // Autor:  Ursu Victor
18 Apr. 2026, 12:11 // Bănci şi Finanţe //  Ursu Victor

Volumul depozitelor noi atrase în Republica Moldova a ajuns la 27,254 miliarde de lei în luna martie 2026, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei. Aproape 70% din sumă provine de la mediul de afaceri, în timp ce populația a contribuit cu circa 30%.

Companiile au plasat majoritatea banilor în depozite la vedere. Astfel, depozitele în lei ale mediului de afaceri au însumat aproape 14,9 miliarde de lei, la o dobândă medie de 2,47%, iar cele în valută peste 3,2 miliarde de lei, la doar 0,96%. Depozitele la termen ale firmelor au fost semnificativ mai mici aproximativ 666 milioane de lei în moneda națională și 213 milioane în valută, însă cu dobânzi mai ridicate, de până la 4,59% în lei.

Pe segmentul populației, depozitele la vedere au totalizat circa 5,4 miliarde de lei în lei și 74 milioane în valută, cu dobânzi sub 1%. În schimb, depozitele la termen au ajuns la peste 2 miliarde de lei în moneda națională, remunerate cu o rată medie de 5,48%, și aproape 700 milioane în valută, la 1,28%.

Datele mai arată că cele mai atractive pentru persoane fizice rămân depozitele pe termene medii și lungi, unde dobânzile depășesc 5,5% în lei. În același timp, pentru companii, lichiditatea imediată primează, ceea ce explică ponderea mare a depozitelor la vedere, chiar dacă acestea sunt mai slab remunerate.

Pentru mai multe știri urmărește-ne pe TELEGRAM!